Írta: Faar Ida
A hatalmas, öreg cseresznyefa még ma is ott magasodik nagyszüleim kertjében – minden évben bőséges terméssel megörvendeztetve a ház új tulajdonosait. Ha mesélni tudna - sok családi történettel szolgálhatna rólunk – halandókról, hiszen évtizedeken át „szem-,és fültanúja” volt mindennapjainknak. Elmondhatná, hogy mászott fel a legtetejébe anyukám – miként kellett a nagypapámnak és a bátyjának megmentenie, ahogy arról is beszélhetne, hogy én semmi pénzért sem voltam hajlandó a második létrafoknál „magasabbra” menni, amikor elérkezett a cseresznyeszedés ideje.
Cseresznye – a csonthéjas finomság
A cseresznyét Anatólia északkeleti részéről vitték be a Római Birodalom Pontus régiójába, i. e. 72-ben. A vadcseresznye (Prunus avium) volt az alapfaj, amiből a legtöbb termesztett cseresznyefajtát nemesítették. Tudatos emberi szelekciónak, nemesítéseknek köszönhetően nagyfokú változatosság jellemzi: a gyümölcsnek közel ezer fajtája van, a termés színe a fehéres sárgától a mély bordóig terjed, nagysága és alakja – a kicsi kerektől a nagy szív alakúig – ugyancsak sokféle, héja vékony és vastag is lehet. A különböző fajták a nevüket településekről, területről, névadó hírességről és/vagy a gyümölcs valamely jellegzetességéről kapták. A teljesség igénye nélkül, például:
- Májusi korai,
- Münchebergi korai,
- Valerij Cskalov,
- Biggareau Burlat,
- Pomázi hosszúszárú,
- Jaboulay,
- Szomolyai fekete,
- Solymári gömbölyű,
- Sunburst,
- Germersdorfi,
- Hedelfingeni,
- Kavicscseresznye, vagy az éréséhez köthető névnapról kapta nevét a Margit-, a Linda-, a János- és a Katalin-cseresznye.
Hazánkban nagyon kedvelt a nagy, ropogós, kevésbé érzékeny Badacsonyi cseresznye.
Miért együnk minél több cseresznyét?
- vesetisztító, vértisztító gyümölcs
- tisztító hatása révén bőrújító is, jó a pattanások ellen.
- csökkenti a vér húgysavszintjét, ezért az ízületi megbetegedések, például a köszvény megelőzésében is bizonyított hatása.
- enyhíti reumát,
- segít a cukorbetegségben szenvedőknek
- enyhe hashajtó hatása van, ezért szorulással küszködőknek is ajánlott a fogyasztása.
- szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készíthetünk
- sok ásványi anyag és vitamin van benne
- Alacsony a zsír- és a fehérjetartalma, viszont sok szénhidrátot és növényi rostot tartalmaz. A vitaminok közül az A, a B1, a B2, a B6 és a C található meg benne jelentős mennyiségben.
- erősíti az immunrendszert
- gátolja a daganatos elváltozások, szív- és érrendszeri problémák kialakulását
- Sok ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz: folsavat, foszfort, kalciumot, káliumot, nátriumot, kobaltot és kiemelkedően sok vasat.
- segíti a fogak és csontok fejlődését, ezért gyerekeknek kifejezetten ajánlott,
- káliumtartalma a zavartalan izomműködésért, a normál vérnyomásért, a megfelelő szívritmusért felelős, valamint segít a sejtanyagcserében is.
- magas melatonin- tartalma miatt fogyasztása segít a szívroham megelőzésében. A melatonin antioxidáns hatású, és az immunrendszer számára is fontos anyag, emellett erősíti és rugalmassá teszi az érfalat, gátolva az érelmeszesedés kialakulását. Serkenti a kötőszövet újraképződését, elősegíti a fehérjéből alkotott kollagénrostok összekapcsolódását, enyhíti az ízületi gyulladásban szenvedők problémáit és hatékony antioxidáns.
- gyulladást gátló, fájdalomcsillapító hatása is van,
- gazdag bioflavonoidokban, melyek semlegesítik a sejtkárosító szabadgyököket
Mire figyelj vásárláskor?
- a cseresznye nem utóérő
- hamar romlik
- mindig érett, ép, foltmentes, kemény és fényes héjú cseresznyét válasszunk,
- szárral együtt vegyük, mert úgy lassabban romlik, - a frissességét a szár élénkzöld színén is láthatjuk.
- maximum egy hétig áll el hűtőszekrényben, mosatlanul és kiterítve.
- Ha nagyobb mennyiséget vásárolunk, fagyasszuk le, így vitaminjai megmaradnak. Fagyasztás előtt érdemes kimagozni
Mi mindenre használható?
- gyümölcssalátákba
- önmagában
- befőttnek
- dzsemnek
- süteményekbe
- kandírozva
- gyümölcslének
- pálinkának
EGYSZERŰ CSERESZNYÉS PITE
Hozzávalók:30 dkg puha vaj, 25 dkg cukor, vaníliás cukor, 6 tojás, 30 dkg liszt, 1 sütőpor, 1 kg cseresznye
A cseresznyét kimagozzuk, lecsepegtetjük. A puha vajat habosra keverjük a cukorral és a vaníliás cukorral, majd hozzákeverjük a tojásokat is. Végül beleforgatjuk a sütőporral elkevert lisztet. Sütőpapírral kibélelt közepes méretű tepsibe öntjük, és tetejére szórjuk a cseresznyét. Előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
CSOKIS-CSERESZNYÉS MUFFIN
Hozzávalók: 1 kg cseresznye, 10 dkg étcsokoládé, 25 dkg puha margarin, 20 dkg cukor, 2 vaníliás cukor, pici só, 8 tojás, 50 dkg liszt, 1 sütőpor, 15 dkg étkezési keményítő, csipetnyi só, muffin papírok
A cseresznyét kimagozzuk, a csokoládét durvára feldaraboljuk. A margarint a cukorral, a vaníliás cukorral, és a sóval krémesre keverjük. A tojásokat a margarinos masszába dolgozzuk, majd beleszitáljuk a sütőporral, és a keményítővel elkevert lisztet. A cseresznyét és a csokoládét a tésztába vegyítjük. A muffin papírokat tepsibe állítjuk, és belekanalazzuk a tésztát. Előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon 25-30 percig sütjük.
A hatalmas, öreg cseresznyefa még ma is ott magasodik nagyszüleim kertjében …
Utolsó kommentek