Írta: Faar Ida
Nem tudom Te mennyire vagy babonás, mennyire adod át az életed fölötti irányítást a különböző jóslatoknak – mindenesetre biztos, ami biztos - a lencsével kapcsolatos hiedelmek betartása Neked sem okozhat gondot. A lencséből készült ételek fogyasztása az újév első napján ugyanis a népi hiedelem szerint gazdagságot, anyagi jólétet biztosít majd az egész családodnak.
Lencsét csak újévkor?
A lencse felhasználása sajnos sokaknál kizárólag erre a szűk időszakra korlátozódik, pedig ez a hüvelyesek közé tartozó alapanyag számos kedvező hatással van szervezetünkre.
Őshazája Afganisztán környéke- termesztését Egyiptomban és Mezopotámiában kezdték. Többféle fajtája létezik: színük alapján lehetnek :
- zöldek (ezek a legelterjedtebbek, főzés előtt be kell áztatni),
- sárgák (az indiai konyha alapanyagai, enyhén dióra emlékeztető ízzel),
- feketék (apró magvú, kiváló köret készíthető belőle húsok mellé),
- vörösek (nem kell beáztatni, 20 perc alatt pürés állagúvá fő).
Valamennyi nagy energiatartalommal, és magas fehérjetartalommal rendelkezik. Szénhidráttartalmuk is jelentős (53 gramm/100 gramm), ennek ellenére a cukorbetegek étrendjébe könnyen beilleszthetőek alacsony glikémiás indexük miatt (szénhidrát-tartalmuk lassan és egyenletesen szívódik fel).
Rendkívül magas rosttartalmuk révén segítenek a székrekedés kialakulásának megelőzésében, az emésztőrendszer működésének szabályozásában.
Vitaminok közül nagyobb mennyiségben tartalmaznak: folsavat, pantoténsavat, B1-, B6-, B2- vitamint, niacint, karotint. Ásványi anyagok közül magas a foszfor, a kálium, a magnézium, a kalcium, a cink és a vas tartalmuk. Rendszeresen fogyasztva csökkentik a koleszterin-szintet, kiváló antioxidánsok, a szabad gyökök megkötésével eredményesen harcolnak a daganatos megbetegedések kialakulása ellen. Erősítik az immunrendszert, méregtelenítenek.
Felhasználhatóak levesek, főzelékek, saláták, lepények készítésére.
SZILVESZTERI – ÚJÉVI FINOMSÁGOK
LENCSÉBŐL
Az örök kedvenc: VIRSLIS LENCSELEVES
Hozzávalók: 50 dkg lencse, 5 gerezd fokhagyma, 2 babérlevél, 2 nagy fej vöröshagyma, 3 evőkanál mustár, 2 púpozott evőkanál finomliszt, 2 dl tejföl, 6 virsli, só, őrölt fekete bors, 1 csokor petrezselyem
A lencsét átválogatjuk, megmossuk, 2-3 órára hideg vízbe áztatjuk. Leszűrjük, lábasba töltjük és bő 3 liter vízzel felöntjük. Megsózzuk, a babérlevelet és a megtisztított, finomra vágott hagymát beledobjuk. Fölforraljuk, majd lefedve, kis lángon kb. 35 perc alatt puhára főzzük. Mustárral ízesítjük, megborsozzuk, a zúzott fokhagymával fűszerezzük. A lisztet a tejföllel simára keverjük, a levest ezzel sűrítjük. Karikára vágott virslivel és felaprított petrezselyemmel még 2-3 percig forraljuk.
Az örök „mumus”: LENCSEFŐZELÉK
Hozzávalók: 50 dkg lencse, 5 dkg liszt, 2 fej vöröshagyma, babérlevél, paprika, tejföl, ecet, só
A lencsét átválogatjuk, beáztatjuk, majd a sóval és a babérlevéllel együtt megfőzzük. Ha puha, hagymás, paprikás rántást készítünk, besűrítjük vele a főzeléket és még pár percig főzzük. Ecettel és csipetnyi cukorral ízesítjük. Tálaláskor tejfölt adunk hozzá.
Miért együnk lencsét? Nos, nem csak azért, hogy az új évben szerencsések és gazdagok legyünk - ahogy a babona tartja, hanem azért, mert nagyon egészséges.
Utolsó kommentek