Írta: Faar Ida
Vitathatatlanul tavasz van… Végre… Elég volt már a hideg, szürke lélekromboló időből – a levegőtlen szobák bezártságából – olyan jó, hogy a szemünk láttára óráról-órára születik újjá a természet.
Na, és Velünk mi lesz?
Igen. Az ember azt hinné, hogy ez a kicsattanó energikusság ránk is vonatkozik, ehelyett azonban legtöbbünket érthetetlen fáradtság, és levertség kerít hatalmába…
Ez nem csoda, és –szerencsére nem is betegség. A hosszú téli napok alatt kimerültek szervezetünk tartalékai: vitamin-, és ásványi anyag- hiánytól szenvedünk, amit a jó közérzet visszaszerzése érdekében gyorsan, és hatékonyan orvosolnunk kell.
Nem! Nem kell a gyógyszertárba menned!
Inkább csíráztass magvakat!
Igaz, kevésbé macerásabb lenne a kész étrendkiegészítőket lenyelni, de minek terhelnéd az egyébként is mérgekkel túlterhelt szervezetedet még több mesterséges anyaggal terhelned?
Egészséges mert:
- életfontosságú vitaminokat tartalmaz (A-, B-vitaminok, C-, D-, E-, G-, K-, U- vitamin)
- nélkülözhetetlen ásványi anyagok forrása (kalcium, magnézium, foszfor, klór, kálium, nátrium, szilícium, szelén, jód, vas, fluor, cink, mangán)
- zsírszegény
- könnyen emészthető
- csökkentik a fáradtságérzetet
- erősítik az immunrendszert,
- hatékony a stressz ellen
- antioxidánsai révén lassítják az öregedést
- kitűnő vértisztító
- méregtelenít
- serkentik a májműködést
- segíti az emésztést
- gyulladáscsökkentő
- oldják az izomgörcsöket
- csökkentik a koleszterinszintet,
- segítenek a daganatos megbetegedések megelőzésében
- erősítik az idegrendszert,
- egyensúlyban tartják a vérnyomást,
- csökkentik a radioaktív sugárterhelést
- segítik a vér oxigénellátását,
- megelőzik a vérrögök kialakulását
- roboráló hatásúak
- természetes antibiotikumok, antiszeptikusak
Olcsó, házilag előállítható vitaminbomba
A csírázás során a növényi magban eltartalékolt tápanyagok alkotóelemeikre bomlanak, a folyamat során aminosavak, vitaminok szabadulnak fel, valamint a meglévő ásványi anyagok is könnyebben emészthető formát vesznek fel. A csíráztatással a mag legértékesebb, legkoncentráltabb hatóanyagait használhatjuk fel.
Lényeges információ, hogy nem minden mag alkalmas a csíráztatásra, a fényezett, feldolgozott, csávázott, vegyszerrel szennyezettvagy sugarazással fertőtlenített magokból alkalmatlanok erre.
Legismertebb csírák:
- búzacsíra
- lucernacsíra
- medvehagyma-csíra
- napraforgó-csíra
- retekcsíra
- vöröshagyma-csíra
- zellercsíra
FONTOS, hogy mindig bio-minőségű alapanyagot használjunk, és a csíráztatás során ügyeljünk az előírt tisztasági előírásokra, illetve a fogyasztás feltételeinek betartására.
Hogyan csíráztathatsz otthon? Csíráztatás lépésről-lépésre:
- szerezd be a bio-minőségű magokat
- válogasd át – azaz szedd ki belőle a sérült, hibás darabokat
- alaposan mosd el a csíráztató edényeket – nem kell semmi speciális eszközre gondolni – megfelel erre pár befőttes üveg, vagy magasabb peremű tálca
- öblítsd át a magokat, tedd a csíráztató edénybe, és önts alá vizet
- naponta cseréld a magok alatt a vizet
- a napi vízcsere/öblítés alkalmával a felszínre kerülő növényi maradványokat, hibás magokat is távolítsd el, a csíráztató edény mindig legyen tiszta, különben hamar beindulhat a rothadás, nyákosodás
- a csírázás ideje növénytípustól függ –általában már 1 hét alatt ehető csírákat kaphatsz
- a csírákat alapos átmosás és/vagy centrifugálás után fogyaszthatod akár magukban, akár köretként vagy felhasználhatod őket: levesek, köretek, főételek díszítésére, salátának, túrókrémekbe, turmixokba, sütemények töltelékébe
- az átmosott csírák a szedés után hűtőben 1-2 napig maradnak frissek, így elég mindig akkora mennyiséget csíráztatni, amennyit el is fogyasztasz
Utolsó kommentek