Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

SZERETED A JOGHURTOT? JÓL TESZED, HA TE IS RENDSZERESEN ESZED!

Írta: Faar Ida

Tej és tejtermékek. Mindannyian tudjuk: fogyasztásuk mindennapos kell, hogy legyen, már ha figyelembe vesszük a régi szlogent, miszerint a tej „élet, erő, egészség”, és tudatosan gondoskodunk arról, hogy táplálkozásunk mindig kiegyensúlyozott, változatos, és teljes értékű legyen. A savanyított tejtermékek története több ezer évvel ezelőtt kezdődött, amikor a frissen kifejt tej hűtés hiányában rövid idő alatt megsavanyodott – és ráébredtek, hogy az így keletkezett termék ugyanúgy fogyasztható, mint a tej, mi több eltarthatóság szempontjából még felül is múlja azt. A savanyított tejtermékek kedvező hatásaival már a népi gyógyítók is tisztában voltak, s széles körben alkalmazták a bőrproblémák kezelésétől, a másnaposság leküzdésén át, a lázas betegségek gyógyítására is. Az 1900-as évek elején egy orosz mikrobiológus, bizonyos Mecsnyikov- a hosszú élet titkát kutatva megállapította, hogy a tejsavkultúrák pozitív hatással vannak az egészségre.

A bennük lévő „jó” baktériumok:

  • megakadályozzák a bélben a toxikus anyagokat termelő baktériumok elszaporodását,
  • javítják az emésztést, és a táplálék felszívódását,
  • erősítik az immunrendszert,
  • emésztőrendszeri betegségek esetén kiegészítik a gyógyszeres terápiát,
  • regenerálják a gyomrot,
  • kiváló kalciumforrásként erősítik a csontokat,
  • csökkentik a koleszterin szintet,
  • és megakadályozzák a daganatos megbetegedések kialakulását.

De miképp is készül a joghurt?

Első lépésként a pasztörizált tejet sovány tejporral gazdagítják, így megnövelik a tej protein-, vitamin-, és ásványi anyag- tartalmát. Ezután következik a homogenizáció-, ami javít az emészthetőségén. Majd 90-95 fokos hőmérsékleten pasztörizálva csírátlanítják, és 45 fokra hűtik vissza. Végül következik a joghurtkészítés legfontosabb mozzanata: amikor tejsavbaktériumokkal beoltják (gyártónként változhatnak az ehhez használatos baktériumtörzsek – így különböző ízű és állagú joghurtot kapnak), és két-három órán át állni hagyják – ez idő alatt a laktóz (tejcukor) jelentős része lebontódik (ezért fogyaszthatják a laktoz-intoleranciában szenvedők is).  

 

A joghurt tartalmaz minden olyan tápanyagot, amire a szervezetnek szüksége lehet:

  • fehérjét (olyan aminosavakat is, amelyek a dopamin és a noradrenalin termeléséhez nélkülözhetetlenek), (3,47 gramm/100 gramm)
  • szénhidrátot,(4,66 gramm/ 100 gramm – natúr joghurt)
  •  zsiradékot, (3,25 gramm/ 100 gramm)
  • vitaminokat (B-vitaminokat, nikotinsavat, folsavat, biotint),
  • ásványi anyagokat (káliumot, nátriumot, kalciumot)

A joghurtoknak számtalan variációja van forgalomban: az egészen sűrű állagútól a krémesen át az ivójoghurtig, a zsírszegény változattól- a 10% zsírtartalmúig, a natúr joghurttól a gyümölcsjoghurtig (amire érdemes odafigyelni, hiszen sok hozzáadott cukrot, és színezőanyagokat tartalmazhat). Alacsony kalória-tartalma ( 61 kcal/100 gramm) miatt (csak a natúr változat), a fogyókúrázok egyik közkedvelt eledele lehet.

 

A konyhában minden olyan étel habarásához alkalmas, amihez eddig tejfölt használtunk. A vele készült ételek könnyen emészthetőek. A joghurt megelőzi a hasmenést és a székrekedést, de ha már kialakult valamelyik, akkor segít a gyógyításában. Éhgyomorra a leghatásosabb. A joghurttal készült ételek hidegen is fogyaszthatók, hiszen hozzáadott zsiradékot nem tartalmaznak, a nyári melegben hűsítenek. Használhatjuk még arcpakolások alapanyagaként, csökkenti a bőrirritációt, regenerálja a szöveteket, hidratál. Készíthetünk belőle levest, mártást, salátaöntetet, rakott zöldségeket, mártogatóst, tortakrémeket, de idénygyümölcsökkel vagy télen lekvárral gazdagítva fagylaltot is. Érdemes kipróbálni azoknak is, akik eddig idegenkedtek a fogyasztásától, mert számos kedvező élettani hatása semmivel sem pótolható. Kísérletezzenek bátran! Íme, néhány egyszerű és gyors recept:

RECEPTEK JOGHURTTAL

JOGHURTOS HÚSLEVES GALUSKÁVAL

Hozzávalók: 60 dkg sárgarépa,30 dkg petrezselyemgyökér, 1 nagyobb karalábé, pici zeller, 2 burgonya, 20 dkg karfiol, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 kg csirkeaprólék, 3 evőkanál olaj, 5 dl natúr joghurt, 2 evőkanál liszt, őrölt bors, só ízlés szerint.  A galuskához: 2 tojás, 4 evőkanál Graham liszt

A megtisztított zöldségeket felkockázzuk, és az olajon pár percig pirítjuk. Felöntjük 5 liter vízzel, majd beletesszük az aprólékot. Sózzuk, borsozzuk. Ha a hús és a zöldségek megpuhultak, behabarjuk a joghurttal simára kevert liszttel, végül beleszaggatjuk a szokásos módon elkészített galuskát. Felforraljuk – tálaláskor megszórjuk a felaprított petrezselyemzölddel.

 

SPENÓTOS MÁRTOGATÓS

Hozzávalók: 2 gerezd fokhagyma, olivaolaj, só, 50 dkg spenót, 3 dl natúr joghurt, 1 nagy fej vöröshagyma

A felaprított vöröshagymát és fokhagymát az olajon megpirítjuk. A spenótot megmossuk, és sós vízben pár percig forraljuk – leszűrjük. Turmixgépben a pirított hagymákkal, a joghurttal össze turmixszoljuk. Ízlés szerint sózzuk. Kiváló sültek mellé, vagy nyers zöldségekhez, de még a sós krékereket is „megbolondítja”.

 

FOKHAGYMÁS SÜLT CSIRKECOMB JOGHURTTAL

Hozzávalók: 4 dl natúr joghurt, 10 fokhagymagerezd zúzva, só, 1 kávéskanál őrölt csípős paprika, 8 csirkecomb

A hozzávalókat előző este – a csirkecombok kivételével össze turmixszoljuk – leöntjük vele a csirkecombokat,és másnapig a hűtőbe téve állni hagyjuk. Másnap átöntjük egy tepsibe –és készre sütjük. Salátával tálaljuk.

JOGHURTOS VILLÁMTORTA

Hozzávalók: 4 dl natúr joghurt,3 dl tejszín, 2 csomag zselatin, 4 evőkanál cukor, többféle idénygyümölcs ízlés szerinti összetételben

A joghurtot a tejszínnel, a cukorral elkeverjük, beletesszük a zselatint, majd lassú tűzön folyamatosan kevergetve felforraljuk. A tűzről levéve beletesszük a felaprított gyümölcsöket, majd az egészet formába öntjük. Hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen. Tejszínhabbal díszítve tálaljuk.

JÓ ÉTVÁGYAT MINDENKINEK!

 

0 Tovább

AZ EGÉSZSÉGES TÍZÓRAI TITKAI

Írta: Faar Ida

Nincs kellemetlenebb érzés, mint amikor a délelőtt közepén, figyelmünk lankad, elcsigázottak, álmosak, erőtlenek leszünk – s ólmos fáradtság telepszik ránk, akadályozva bennünket a munkavégzésben.

Elő a tízóraival!

Szervezetünk energia egyensúlyának megtartása érdekében a főétkezések mellett szükség van úgynevezett „kis” étkezések beiktatására is – legyünk akár huszonévesek, akár idősebbek.

Enni, de mit?

Nos, ez az, ami nem mindegy. Sokan úgy próbálják orvosolni a problémát, hogy gyorsan befalnak egy szelet csokoládét, vagy megisznak egy fél liter cukros üdítőt – majd várják az „eredményt”.

Ami sajnos nem tart sokáig.

A hirtelen megugró vércukorszint ugyanis – amellett, hogy mérgezi a sejteket – gyorsan le is csökken, (egészséges emberekben), ami újabb éhségrohamot vált ki, s nem biztosítja a folyamatos és kiegyenlített energiaszintet, ami a koncentráláshoz és az eredményes munkához nélkülözhetetlen.

… akkor mit is együnk?

Az egészséges tízórai tartalmazhat:

  • lassan felszívódó szénhidrátokat (teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, zsömle, kifli – vigyázat, nem a péksüteményekről van szó, amelyek cukrot is tartalmaznak – durumtészta, barnarizs (ezek rosttartalmuknál fogva lassítják a szénhidrátok felszívódását, teltségérzetet okoznak)
  • kalciumban gazdag élelmiszereket: alacsony zsírtartalmú sajt, tej, natúr joghurt, kefir
  • fehérjéket: sovány hús, hal, csirke, tojás
  • gyümölcsöket, zöldségeket – nincs jobb a friss, nyers gyümölcsnél, zöldségnél – ráadásul magas vitamin-, ásványi anyag-tartalmuk biztosítja az immunrendszer megfelelő működését is.

Néhány példa:

  • egy alma, néhány szem mandulával
  • egy vékony szelet teljes kiőrlésű kenyér 10 deka túróval
  • vegyes saláta
  • túrókrém (édesítőszerrel), korpás keksz
  • joghurt cukor nélkül, bogyósgyümölcsökkel
  • almaszirom
  • puffasztott rizs

 

Szerencsére sok olyan étel recept van, amit már előző este elkészíthetünk, bedobozolva hűtőbe tehetünk, majd másnap elvihetjük magunkkal a munkahelyünkre. Csak néhány példa a sok közül:

DIÓS - MÁLNÁS TÚRÓKRÉM

Hozzávalók:25 dkg tehéntúró,1 pohár joghurt,3-4 evőkanál tej, 2-3 evőkanál őrölt dió, 10 dkg fagyasztott málna (szezonban lehet friss is), folyékony édesítőszer

A túrót a joghurttal és a tejjel habosra keverjük. Hozzáadjuk a darált diót, a felolvasztott málnaszemeket. Ízesíthetjük pár csepp édesítőszerrel. A tetejét málnaszemekkel díszitjük.

 

KARALÁBÉSALÁTA (4 adag)

Hozzávalók: 2 csomó zsenge sárgarépa, 2 nagy fej karalábé, 3 dl tejföl, salátalevelek, 2 teáskanál citromlé, só, fehér bors, a díszítéshez citromszeletek, reszelt citromhéj és petrezselyemzöld

A karalábét és a sárgarépát vékony csíkokra vágjuk.. A tejfölt kikeverjük a citromlével, majd sózzuk. borsozzuk. A zöldségeket összekeverjük, majd leöntjük a tejföllel. A salátalevelet megmossuk, és nagyobb darabokra tépjük. Kibélelünk vele négy kisebb dobozt és középre halmozzuk a vitaminsalátát. Citromkarikával, reszelt citromhéjjal és petrezselyemzölddel díszítjük.

CSEMEGEKUKORICÁS SÜTEMÉNY

Hozzávalók: 3 dl tej, 3dl víz, 40 dkg csemegekukorica szem (főve), 2 tojás, 30 dkg kukoricaliszt, 10 dkg liszt, 20 dkg cukor (vagy ennek megfelelő édesítőszer), 10 dkg vaj, 1 csomag sütőpor, só,

A hozzávalókat egy tálban alaposan elkeverjük, hogy a tészta egyenletes és csomómentes legyen, majd vajjal kikent formába öntjük, és előmelegített sütőben tűpróbáig készre sütjük.

Jó étvágyat!

 

0 Tovább

MIÉRT EGYÉL TE IS EPRET - EPERREL?

Írta: Faar Ida

 

Egy gyümölcs, amelynek képtelen vagyok ellenállni. Egy gyümölcs, amit bárhol, bármikor, bármilyen mennyiségben meg tudnék enni. Azt hiszem, nem vagyok egyedül akkor, ha azt mondom, hogy egy tál eper láttán összefut a nyál a számban. A legkorábban érő csábító, folyamatos kísértés, - nem hiába nevezik a gyümölcsök királynőjének. Már az ókori rómaiak is kedvelték gyümölcsként és gyógynövényként egyaránt. Egy időben csak a gazdagok kiváltsága volt – luxuscikknek számított, de elterjedésével, és termesztésével szerencsére napjainkban már bárki számára elérhető a hazai termesztésű eper májustól egészen júliusig. A legtöbb ember szereti is – bár allergizáló hatása miatt óvatosan kell bánni vele – főleg kisgyermek-korban. A legzamatosabb gyümölcsök egyike, amely amellett, hogy finom, számos kedvező élettani hatást gyakorol szervezetünkre:

  • magas C-vitamin tartalma miatt erősíti az immunrendszert
  • a benne lévő cserzőanyagok miatt gyulladáscsökkentő, baktériumölő, vértisztító
  • segíti a vas felszívódását
  • erősítő, roboráló hatású, ezért lábadozó betegek részére különösen ajánlott
  • antioxidáns tartalmának köszönhetően sejtvédő szerepet tölt be, erősíti az ereket, megköti a káros szabadgyököket
  • magas víz- és rosttartalma, alacsony kalóriatartalma miatt szerves részét képezi az egészséges étrendnek, étvágycsökkentő
  • kiváló emésztési panaszok kezelésére,(magas rosttartalmának köszönhetően)
  • méregtelenít, fiatalít és fogyaszt,(alacsony a kalória-tartalma)
  • enyhíti a fájdalmakat
  • csillapítja a lázat
  • csökkenti a szívbetegségek kockázatát
  • hatékony vesebántalmak esetére
  • csökkenti a magas vérnyomást (magas kálium-tartalma miatt)
  • serkenti a keringést
  • gazdag folsavban, emiatt segíti a vérképzést és a sejtnövekedést)
  • erősíti az immunrendszert
  • segíti az anyagcsere folyamatokat

 

Felhasználása sokrétű: önmagában is finom, de alapja lehet leveseknek, salátáknak, turmixoknak, lekvároknak, dzsemeknek, köretnek, pulpoknak, fagylaltoknak, parféknak. Fontos, hogy felhasználás előtt alaposan mossuk meg – hiszen az eperszemek földdel szennyezettek.

RECEPTEK

 

EPERSALÁTA

Hozzávalók:30 dkg eper,4 evőkanál zabpehely, fahéj,1 natúr joghurt, vanília rúd

A joghurtot elkeverjük a fahéjjal, vaníliával, zabpehellyel – majd hozzáadjuk a felszeletelt epret. Mézzel édesítjük.

EPRES MŰZLI

Hozzávalók: 50 dkg eper, 20 dkg müzli keverék, 2 evőkanál méz, 3 dl tejföl, egy citrom leve, 4 dl sovány tej, 10 dkg dió, pisztácia

A hozzávalókat összekeverjük –legvégül a felszeletelt epret óvatosan beleforgatjuk.

 

TEJSZÍNES EPERLEVES

Hozzávalók:4 dl tejszín, 50 dkg eper, 6dl tej, méz

Az eper egyik felét a tejjel és a tejszínnel összeturmixoljuk, majd a mézzel édesítjük, és a maradék epret felkockázva hozzáadjuk. Lehűtve tálaljuk.

EPRES CSIRKECOMB

Hozzávalók:12 darab egész csirkecomb, 20 dkg kókuszreszelék, 5 dl tejföl, 60 dkg eper, néhány csepp édesítőszer, 1 evőkanál citromlé, 2 dl vörösbor, 2 evőkanál étkezési keményítő, só, bors

A megsózott-megborsozott combokat olajjal kikent tepsibe tesszük, a kókuszreszeléket összekeverjük a tejföllel és vastagon bekenjük vele a combokat. Forró sütőben megsütjük, addig, amíg a teteje szépen megpirul. Az epret a citromlével, az édesítőszerrel és a vörösborral összeturmixoljuk, az étkezési keményítővel összeforraljuk – ezzel a szósszal tálaljuk a sült csirkecombokat.

 

MASCARPONÉS EPERKRÉM

Hozzávalók: 50 dkg mascarpone sajtkrém, 5 dkg méz, 2 dl hideg tejszín, 20 dkg cukor, 50 dkg eper, 40 dkg édes keksz, fahéj, pici só

A kekszet széttördeljük, kelyhekbe adagoljuk. A mascarponét a mézzel, a tejszínnel, a cukorral, a fahéjjal, és pici sóval, robotgéppel elkeverjük. Az epret apróra daraboljuk, majd a felét elosztjuk a keksz tetején, rárétegezzük a mascarpone hab felét, majd újra eper, végül hab következik. A tetejét eperszemekkel díszítjük.

DIABETIKUS EPRES TÚRÓKRÉM- CUKORBETEGEKNEK

Hozzávalók: 50 dkg zsírszegény túró ,50 dkg eper ,ízlés szerint édesítőpor

A túrót áttörjük, és az édesítővel elkeverjük, majd hozzáadjuk a feldarabolt eperdarabokat és jól elkeverjük. Azonnal is fogyaszthatjuk, de lehűtve még finomabb


MINDENKINEK JÓ ÉTVÁGYAT KÍVÁNOK!

 

0 Tovább

UGYE TE TUDOD MI AZ ORTHOREXIA?

- avagy, amikor már rögeszméddé válik az egészséges táplálkozás -

 

Írta: Faar Ida

Igen. Az egészséges élethez – egészséges életvitel szükséges, annak minden összetevőjével együtt. Az alapvető – fiziológiás szükségleteink kielégítése, ha zavart szenved – bizony-bizony az egészségi állapotunk látja a kárát.

Egészséget – minden áron?

Vannak, akik nap, mint nap próbára teszik a saját szervezetüket azzal, hogy homlokegyenest szembe mennek az egészséges életmódra vonatkozó tanácsokkal: helytelenül táplálkoznak, nem isznak elegendő folyadékot, nem mozognak, dohányoznak, stresszelnek, kialvatlanok, túlhajszoltak, stb.. De ott van a másik véglet is: vannak, akik kizárólag csak méregdrága bio-, öko- ételeket hajlandóak fogyasztani, lázasan számolgatva a kalóriákat.

Nos, ők az orthorexiások – az egészségesétel-függők, akiknél nem az étel mennyisége, hanem az ételek minősége a mérvadó. Ők azok, akik kényszeresen ragaszkodnak az általuk egészségesnek tartott ételek fogyasztásához – kizárólag csak mesterséges anyagoktól-, tartósítószerektől-, színezékektől-, adalékoktól- mentes élelmiszereket esznek, első helyen preferálva a nyers bio- zöldségeket és gyümölcsöket. Mondjuk, ez nem is lenne nagy baj – sőt, követendő példaként is szolgálhatna, ha…

Ha mindez nem lenne olyannyira kényszeres, hogy az már az életminőségüket, a családi-, társadalmi-, és szociális életüket is hátrányosan befolyásolja. Gyakran ez olyan mértéket ölt, hogy felsőbbrendűnek érzik magukat más embertársaiknál, az általuk megalkotott „diétás-szabályokat” pontról-pontra következetesen betartják – mi több, ha erre nincs lehetőségük, akár még arra is képesek, hogy éhezzenek.

Az orthorexia „tünetei”

 

Mivel nincs betegségtudat – az orthorexiás a saját kialakított táplálkozási rituáléit nem tekinti kórosnak:

  • Rengeteg időt eltöltenek azzal, hogy a megfelelő alapanyagokat beszerezzék
  • Vagyonokat képesek áldozni a „tiszta” ételekre
  • Órákig képesek pepecselni az étel elkészítésével, hogy az tökéletesen megfeleljen az elvárásaiknak
  • Minden gondolatuk az evés, és annak megszervezése körül forog – általában erről beszélgetnek a legszívesebben
  • Mindig-mindenhova visznek magukkal egészséges ételt – hogy ne érje őket meglepetés, ha enni kell
  • Csak megbízható helyről származó ételt hajlandóak elfogyasztani
  • Mindig van egy-egy felkapott étel-alapanyag, amit a többi közül kiragadva rendszeresen használnak (olivaolaj, köles, stb.)
  • Rettegnek mindentől, ami egészségtelen
  • Soha nem használnak egészségre káros edényeket (alumínium, teflon), vagy főzési eljárásokat.
  • Ha néha mégis „bűnbe esnek” – áthágva a maguk által alkotott szabályokat –a falási rohamok alatt olyan ételeket esznek, amit semmiképpen nem szabadna, olyan mennyiségben, ami napokig elegendő lenne.
  • A falási rohamokat bűntudat, és még szigorúbb diéta követi, fokozva ezzel a rögeszmét.

Mindez a rugalmatlan gondolkodás a környezet szemében meg nem értettségre vezet – ami magányossá teszi az orthorexiást.

Fontos az egészséges életmód – hiszen az egészség érték, amire vigyázni kell. De nem csaphat át kényszeres cselekvések sorozatába.

 

 

0 Tovább

HÚSVÉT UTÁN KAPCSOLJ TE IS KÖNNYÍTETT ÜZEMMÓDBA!

Írta: Faar Ida

Azt hiszem, koplalnom kellene. Gondolom, nem vagyok egyedül azzal a problémával – így az ünnepi „nagykanállal” evés után, - hogy olyan elnehezedettnek érzem magam, mintha mázsás súlyokat kellene cipelnem naphosszat. Ha belegondolok mi mindent fogyasztottam el az elmúlt két-három napban!  Máskor hetekig sem engedem el ennyire magam. Minden nagyon finom volt: a sonka, a bárány, a tojás, a sütemény-hegyek. Valamit tenni kell – már ha nem szeretném kellemetlen közérzettel átvészelni a tavasz legszebb napjait. Persze nem fogok drasztikus megoldásokhoz folyamodni: az sehova sem vezetne, és csak megbetegednék tőle. Ésszerű étkezés – ez a megoldás kulcsa. Azaz sok idényzöldség és gyümölcs, sok folyadék, némi zsírszegény hús, és megfontolt szénhidrát-bevitel. És ez miképp kivitelezhető? Egyszerűen, és kitartó következetességgel.

Ki tart velem?

Következzék néhány recept – ÉTKEZZÜNK KÖNNYÍTETT ÜZEMMÓDBAN!

KÁPOSZTALEVES HAJDINÁVAL

Hozzávalók: 50 dkg sárgarépa, 80 dkg fejes káposzta, 20 dkg hajdina, olaj, 20 dkg vöröshagyma, kakukkfű, só, bors

A vöröshagymát és a zöldségeket megtisztítjuk. A hagymát és a répát
apró kockákra, a káposztát pedig csíkokra vágjuk, olajon megpirítjuk. A hajdinát
külön pirítsuk meg és keverjük össze a zöldségekkel. Ízesítsük a fűszerekkel és
öntsük fel 4 liter forró vízzel. Kis lángon fedő alatt 30-40 perc alatt puhára
főzzük.

 

VITAMINSALÁTA

Hozzávalók: 2 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, egy karalábé és egy zeller reszelve, 5 újhagyma, 5 paradicsom, 3 zöldpaprika, 2 csomó retek, 1 csomó zöldpetrezselyem, 1 csomó zeller zöld, 1 csomó kapor, 1 doboz krémtúró, 2 dl tejföl, citromlé, só, törött bors, 1 chili paprika

Az apróra vágott zöldségeket, a reszelt karalábét és zellert, elkeverjük a karikákra vágott újhagymával, a felaprított paradicsommal, paprikával, felszelt chili paprikával valamint a gyalult retekkel. Megsózzuk, borsozzuk, citromlével meglocsoljuk, rászórunk 1-1 csomó apróra vágott zöldpetrezselymet, zeller zöldet, kaprot. A tejfölt elkeverjük a krémtúróval, és ráöntjük. Lehűtve tálaljuk.

KARALÁBÉFŐZELÉK

Hozzávalók: 8 db zsenge karalábé, 15 dkg zsír, ízlés szerint cukor, 1 csomó petrezselyemzöld, 2 evőkanál liszt, só, 3 dl tejföl

A gyenge karalábét megtisztítjuk, apró kockákra felvágjuk, forró zsírban kis cukorral, kevés finomra vágott petrezselyemmel feltesszük párolni, s ha már puha, meghintjük liszttel, amellyel tovább pirítjuk. Feleresztjük vízzel, kis sót teszünk hozzá, és hagyjuk jól felforrni.

 

KARALÁBÉFASIRT

Hozzávalók: 4 nagyobb karalábé, 2 tojás , 4  evőkanál liszt, só, őrölt bors, 3 evőkanál olivaolaj

A megtisztított karalábét finomra reszeljük. Tálba tesszük, ráütjük a tojást, és annyi liszttel keverjük össze, hogy galuskasűrűségű tésztát kapjunk. Sóval és borssal erősen megfűszerezzük. Serpenyőben evőkanállal adagolva elsimítjuk, és a lepénykék mindkét oldalát ropogósra sütjük.

Fokhagymás-petrezselymes tejföllel vagy tartármártással tálaljuk.

GYORS VIRSLIS-BROKKOLIS REGGELI

Hozzávalók: 40 dkg brokkoli főve, 10 db baromfi virsli főve, 2 dl ketchup /diétás/, 20 dkg reszelt sajt, só.

A főtt virsliket tűzálló tálba helyezzük, elosztjuk a tetején a főtt brokkolit, nyakon öntjük a ketchuppal, rászórjuk a sajtot. és sütőbe téve pirosra sütjük.

CUKKÍNI FASÍRT

Hozzávalók: 2 nagyobb cukkíni reszelve, 2 nagyobb sárgarépa reszelve, 3 db szikkadt zsemle, 3 tojás, 2 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, zsemlemorzsa, só, bors

A megmosott cukkíniket, megtisztított sárgarépákat lereszeljük, és a beáztatott majd kinyomkodott zsemlével, a tojásokkal, a reszelt vöröshagymával, és a zúzott fokhagymával, sóval, és borssal felaprózott petrezselyemzölddel alaposan összegyúrjuk – ha kell, még zsemlemorzsát is teszünk hozzá, hogy formázható legyen. Fasírtokat formázunk belőle, és bő olajban kisütjük.

 

KAKUKKFÜVES RAKOTT BURGONYA PARADICSOMMAL

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 40 dkg paradicsom, 8 tojás, 25 dkg vöröshagyma, 3 dl tejföl, 5 dkg zsemlemorzsa, 1 dl olaj, kakukkfű, só.

A burgonyát és a tojást megfőzzük, karikákra szeljük. Az felszelt hagymát olajban megpirítjuk, hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot, sóval, kakukkfűvel fűszerezzük, és pár percig pároljuk. Olajjal kikent tepsibe egy réteg burgonyát rakunk, rátesszük a tojáskarikákat és a hagymás paradicsomot. A tetejére egy sor burgonyakarikát rétegezünk, ráöntjük a tejfölt, morzsával megszórjuk, és a sütőben pirosra sütjük.

PADLIZSÁNOS RAKOTT PULYKA

Hozzávalók: 50 dkg pulyka mell filé, 5 db paradicsom, 60 dkg padlizsán, 5 gerezd fokhagyma, 20 dkg mozzarella sajt, egy csokor bazsalikom, ketchup, só, őrölt bors,2 evőkanál olaj

A húst ledaráljuk, majd elkeverjük a ketchuppal, az összetört fokhagymával, a sóval és az őrölt borssal. A paradicsomot, a padlizsánt és a sajtot felszeleteljük vékony csíkokra. Egy tűzálló tálat olajjal kikenünk, és beletesszük a paradicsomot, padlizsánt, sajtot majd a húsos keveréket, és minden réteg közé bazsalikomot szórunk. A legtetejére paradicsomot és sajtot tegyünk, majd előmelegített sütőben megsütjük.

TÖLTÖTT KÍGYÓUBORKA                             

Hozzávalók: 1 kg kígyóuborka, 4 dl kefir, 30 dkg fetasajt, 10 dkg Tv-paprika,10 dkg paradicsom, 20 dkg vöröshagyma, ízlés szerint bors, bazsalikom

Az uborkát mossuk meg, hosszában vágjuk félbe. Kaparjuk ki a belsejüket, és ezt az uborka-vagdalékot keverjük össze a pici darabokra vágott paprikával, paradicsommal, bazsalikommal, borssal. A fetasajtot keverjük össze a kefirrel, majd öntsük hozzá az előbbi zöldség keverékhez. A kivájt uborkadarabokat ezzel töltsük meg. Önmagában is, de sültek mellé is kitűnő.

 

JÓ ÉTVÁGYAT  MINDENKINEK!

 

0 Tovább

MIT TEHETSZ, HA AZ EVÉS PÓTCSELEKVÉSSÉ VÁLIK?

Írta: Faar Ida

Lázasan kutatok a táskámban: sehol, semmi. Kimegyek a konyhába – de ott sem találok semmi fogamra valót (a gyümölcsös tálon ott ücsörgő almák, narancsok, mandarinok, banánok szóba sem jöhetnek). Végül a spájzban kötök ki a „nassolós” doboznál – ahol minden olyan megtalálható, amit végképp nem szabadna ennem. Ez persze – sajnos – nem akadályoz meg abban, hogy a nápolyik, csokoládék, kekszek, puszedlik, és pralinék bűnös világából válogassak egy kis „kóstolnivalót”.

Pedig tulajdonképpen nem is vagyok éhes…

Gondolom, nem vagyok egyedül ezzel a problémával…

A folyamatos evésnek pedig meglesz a nem kívánatos eredménye: a súlyfölösleg, az elhízás, ami bizony számos más megbetegedés kiindulópontja lehet.

Mi lehet az oka az evésnek, mint pótcselekvésnek? Talán betegség, talán kényszer, vagy rossz szokás? Esetleg az önuralom hiánya? Mi minden vezethet elhízáshoz?

 

Az elhízásnak több oka is lehet:

  1. Ha úgy érzed, hogy nincs kedved semmihez, motiválatlan vagy, és elkeseredett – csak az édesség segíthet a kínjaidon. Miközben a tiltott falatokat eszed – egyre nő benned a bűntudat – egyre inkább vádolod magad a kialakult helyzetért, ami még jobban elkeserít.  Az ördögi kör oka: A DEPRESSZIÓ. Ugyanis amikor képtelenek vagyunk, megbirkózni az elénk tornyosuló problémákkal gyakrabban nyúlunk az ételek után – örömöt és vigaszt keresve az evésben.

  1. Nincs időd semmire – így enni sem rendszeresen eszel. A kihagyott étkezéseket viszont – főként esténként – pótolod, habzsolsz, inkább a mennyiség, és nem a minőség számít. Az ok: A RENDSZERTELENSÉG

  1. Nincs energiád, gyengének és erőtlennek érzed magad – száraz a bőröd és a hajad? A kilók észrevétlenül szaladnak fel rád, miközben te egyre passzívabbá válsz. Az ok: A PAJZSMIRIGY ALULMŰKÖDÉSE. A pajzsmirigynek jódra van szüksége a hormontermeléshez, ami az anyagcsere működését is szabályozza. Az alulműködése hajlamosít a túlsúlyra, és energiahiányhoz vezethet.

  1. Has környéki zsírlerakódás, magas koleszterinszint, és magas vérnyomás – kiegészítve a magas vércukor okozta tünetekkel. A zsírban és cukorban gazdag ételek, a mozgáshiány, a rendszertelen –mértéket nem ismerő életmód – CUKORBETEGSÉGHEZ vezetnek. Ne várd meg a szövődmények kialakulását- tégy ellene. Válassz alacsony cukor- és telítettzsírsav-tartalmú ételeket. Tartsd kordában a vércukor szintedet, igyekezz rostos és teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket enni, ezek jobban megdolgozzák az emésztésedet és elnyújtják a jóllakottság érzését.

  1. Minél feszültebb vagy, annál nagyobb az esély arra, hogy akkor is eszel, amikor nem vagy éhes, mert az evés egyszerűen megnyugtat. Ha STRESSZES a munkahelyed, vagy túlhajtod magad, próbáld meg az evés helyett mással levezetni a feszültséget, vagy legalább egészséges ételeket válassz.

EGÉSZSÉGES NASSOLNIVALÓK

Ha már végképp nem tudsz ellenállni lelkiismeret furdalás nélkül csipegethetsz a következő finomságokból (természetesen egyszerre csak egyfajtát – és normál adagot választva) :

  • gyümölcssaláta ( szezonnak megfelelő gyümölcsökből)
  • zöldség-, vagy gyümölcsturmix

 

  • Zöldség-mártogatós: vágj össze különféle színes idény zöldségeket, készíts hozzá szószokat - egészséges, finom, és nagyon gusztusos látványt nyújtanak. Télen sárgarépa, karalábé, zellergumó, zellerszár, káposztatorzsa, nyáron uborka, paradicsom, retek, paprika áll a rendelkezésedre. A szósz készülhet zsírszegény tejfölből – ízlés szerinti fűszerezéssel (bors, köménymag, oregánó, fokhagyma stb.).

 

  • Készíts almachipset – a megmosott, megszárított almákat leheletvékonyra szeljük – és egy sütőpapírral bélelt tálcára rakva meleg helyen megszárítjuk.

 

  • A házi jégkrém is kiváló éhségűző – zsírszegény natúr joghurt, tej, méz, és ízlés szerinti gyümölcs kell csak hozzá.

 

  • Olajos magvak (maréknyi)
  • Aszalt gyümölcsök (mértékkel a magas cukortartalom miatt)
  • paradicsomsaláta
  • 1 közepes banán
  • 1 kis csésze pattogatott kukorica

RECEPTEK

 

KARALÁBÉSALÁTA

Hozzávalók: 2 csomó zsenge sárgarépa, 2 nagy fej karalábé, 3 dl tejföl, salátalevelek, 2 teáskanál citromlé, só, fehér bors, a díszítéshez citromszeletek, reszelt citromhéj és petrezselyemzöld

A karalábét és a sárgarépát vékony csíkokra vágjuk.. A tejfölt kikeverjük a citromlével, majd sózzuk. borsozzuk. A zöldségeket összekeverjük, majd leöntjük a tejföllel. A salátalevelet megmossuk, és nagyobb darabokra tépjük. Kibélelünk vele négy kistányért, és középre halmozzuk a vitaminsalátát. Citromkarikával, reszelt citromhéjjal és petrezselyemzölddel díszítve tálaljuk.

 

CUKORMENTES  EPRES TÚRÓKRÉM

 Hozzávalók: 50 dkg zsírszegény túró ,50 dkg eper ,ízlés szerint édesítőpor

A túrót áttörjük, és az édesítővel elkeverjük, majd hozzáadjuk a feldarabolt eperdarabokat és jól elkeverjük. Azonnal is fogyaszthatjuk, de lehűtve még finomabb.

JOGHURTOS CITROMKRÉM

Hozzávalók: 4 pohár natúr joghurt, 1 citrom, édesítőszer, tejszínhab, idénygyümölcs

 A citromot lereszeljük, a levét kicsavarjuk, majd összekeverjük a joghurttal és az édesítőszerrel. Talpas poharakba töltjük, majd jól behűtjük. Tejszínhabbal és idénygyümölcs-darabokkal díszítve tálaljuk. 

JÓ ÉTVÁGYAT MINDENKINEK!

 

0 Tovább

HOGYAN ÉLJÜK TÚL A HÚSVÉTOT GYOMORGÖRCSÖK ÉS PLUSZKILÓK NÉLKÜL?

Írta: Faar Ida

Húsvétkor fogyókúrázni? Azt már nem! És nem is ajánlom senkinek! Amikor ott sorakoznak az asztalon a finomabbnál-finomabb ételek igazán kár – és meglehetősen nagy önkínzás – lenne patikamérleggel méregetni a bevitt tápanyagok mennyiségét. Na persze ettől függetlenül azért ügyelni kell arra, hogy ne legyen orvosi ügyelet a nagy evészetek vége (epegörcs, hasnyálmirigy-gyulladás, gyomorrontás, kisikló cukoranyagcsere– és egyéb kellemetlenségek).

Hogy miképp valósítható meg mégis a bűntudat- és pár nap alatt észrevétlenül felcsúszó pluszkilók- nélkül az evés?

Tudatossággal, és némi rafinériával.

Íme, néhány megszívlelendő tanács:

  • Energia- leadás, energia- felvétel. Mindenki számára ismert tény: ha e két folyamat egyensúlyban van-, nem változik a súlyunk. Ha az energia-felvétel nagyobb, mint az energia-leadás akkor gyarapszunk, hízunk; viszont, ha sikerül több energiát elégetnünk, mint felvennünk (mozgással, vagy a bevitt energia mennyiségének csökkentésével) akkor fogyunk.
  • Kövesd a mérsékletesség elvét: kóstolj meg mindent, de csak kis adagokat szedj belőlük. Ebben nagy segítségedre lehet, ha az adagok tálalásánál kisebb tányérokat alkalmazol, amin úgymond széthúzhatod az ételt – ami így optikailag többnek látszik.

 

  • Nagyon sokat tehetsz az úgynevezett „energia-spórolással”, azaz használj a cukor helyett édesítőt, zsírszegény tejtermékeket (zsírszegény tejfölt, joghurtot), vágd le a sültek zsírosabb részeit, ne edd meg a szárnyasok bőrét, vajas sütemények helyett részesítsd előnyben a gyümölcsös-túrós finomságokat stb.
  • Ha nem szeretnél állandóan kísértésbe esni – annyi adag ételt főzz csak, ami az ünnepi étkezésekhez kell. A „meg kell ennem, nehogy megromoljon” – elve így könnyedén elkerülhető.
  • Egyél lassan, rágj meg minden falatot alaposan. Egyrészt ezzel segíted az emésztőrendszered munkáját, nem terheled túl a gyomrod, másrészt lesz elég idő ahhoz, hogy a gyomrod jelezze az agyadnak: állj, ne tovább, tele vagyok.

 

  • Add meg a módját! Azaz teremts nyugodt, bensőséges körülményeket az evéshez. Érezd, és élvezd az ízeket, színeket, zamatokat – ne rohanj, ne akarj túl lenni minél hamarabb az étkezésen.
  • Ne edd túl magát. Az esetek zömében sokszor már csak a szemed az, ami kívánja az ételt, és a kíváncsiság vezet veszélyes vizekre – kockáztatva ezzel a rossz közérzetet. Adagold ki magadnak az ételeket, s ne szedj csak azért újabb tányérral, mert mások is ezt teszik.
  • Evés után ne dőlj hátra – tessék egy kiadós sétával elősegíteni az emésztést. Egyrészt gyorsul a keringésed, javul a közérzeted - így elkerülhető az étkezések után menetrendszerűen jelentkező mélypont, amit a bélrendszer vérbősége miatt kialakuló vérnyomásesés okoz.

 

HA MÉGIS SIKERÜL KIÜTNÖD MAGADAT:

A legnagyobb igyekezet ellenére is előfordulhat, hogy túlesszük magunkat. Ilyenkor célszerű minél többet mozogni, és tehermentesíteni az emésztésünket.

OK

KÖVETKEZMÉNY

TEENDŐ

sokat ettél

gyomorfeszülés, teltségérzés

ne egyél egyszerre sokat

sok levegőt nyeltél

puffadás, gázosodás

étkezz lassan, és ne beszélj, ne igyál evés közben és alaposan rágj meg minden falatot

Sok zsírosat ettél

epeköves roham, hasnyálmirigygyulladás

kerüld a látható zsírok fogyasztását

sok húst ettél

gyomortáji nyomás,

úgy érzed, kő van a gyomrodban

egyél kevesebbet – a fehérjék emésztése sok időt igénylő folyamat, emiatt nem ürül kellőképpen a gyomrod

Sok cukrosat ettél

vércukor-problémák, éhségrohamok, hasmenés

legyen önfegyelmed – nem a megevett sütemények mennyisége a lényeg, hanem az íze

sok fűszeres ételt ettél

gyomorsav-túltengés, gyomorégés

próbálj meg semleges kevésbé fűszeres ételeket enni, amelyek lekötik a megnövekedett savmennyiséget

keveset ittál

kábultság, kiszáradás, szédülés, gyomorfájdalom

tudod: ha már szomjúságot érzel-, baj van, igyál rendszeresen

túl sok alkoholt ivott

kiszáradás, fejfájás, hányinger, hányás, másnaposság

legyen mértéktartó, és adjon időt szervezetének a regenerálódásra

A panaszok fennállása idején diétázni kell: száraz keksz, pirítós, kétszersült, híg, cukormentes tea, gyógyteák képezzék az alapját. Kerülni kell a lédús gyümölcsöket (a gyümölcscukor- és magas rosttartalom erjedéshez vezet), zöldségeket (rosttartalom miatt), továbbá a tejtermékeket.

EMÉSZTÉST ELŐSEGÍTŐ TEAKEVERÉK

A puffadást, a telítettségérzést, a gyomorfeszülést hatékonyan szünteti a következő teakeverék, amit közvetlenül étkezés után kell elfogyasztanod: keverj össze 1 – 1 teáskanál kömény-, édeskömény-, és ánizstermést –forrázd le 3 dl vízzel, hagyd állni 10 percig, szűrd le, majd kortyonként idd meg.

KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNEPEKET MINDENKINEK!

Na, és sok-sok locsolót!

 

 

0 Tovább

TERÍTÉKEN: A SALÁTA

 

Írta: Faar Ida

Végre tavasz van… Ilyenkor öröm kimenni a piacra, ahol a roskadásig rakott asztalokon végre friss, üde primőrök gyönyörködtető látványa fogad bennünket.

Pirosló hónapos retkek, illatos újhagymák, saláták fodrozódó levelei várják, hogy gazdára – és lelkes fogyasztóikra találjanak.

Terítéken: a saláta

Itt az ideje, hogy Te is minél részletesebben megismerkedj ezekkel a harsogó vitaminbombákkal.

Elsőként a salátákból „veszünk leckét” – salátázzunk minél többször, hogy kiürült vitaminraktárainkat feltölthessük.

A salátafogyasztás az egészséges táplálkozás egyik alappillére kell, hogy legyen. Sokféleképpen elkészíthető: előételként, főfogásként, köretként egyaránt fogyasztható.

 

Élettani hatása sokrétű:

  • nagy mennyiségbe tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat már 10 dkg-nyi saláta elfogyasztásával  fedezhető a napi K vitamin szükségletünk másfélszerese, az A-vitamin szükségletünk 58%, C -vitamin szükségletünk 45%-a.  Nagyon magas a folsav, mangán, króm, B1, B2, B3 és B6 vitamin tartalma is
  • magas rosttartalmuknál fogva elősegítik az emésztést,
  • alacsony a kalóriatartalmuk – kiválóak fogyókúra esetén
  • hamar teltségérzetet biztosítanak
  • könnyen emészthetőek
  •  megakadályozzák a székrekedés kialakulását,
  • lassítják a szénhidrátok felszívódását,
  • általában alacsony a szénhidrát-tartalmuk, emiatt a cukorbetegek ( vagy a diétázók) étrendjének alappillérei lehetnek
  • csökkentik a koleszterin-szintet
  •  csökkentik a magas vérnyomást
  • frissen szedve és fogyasztva magas az antioxidáns-tartalmuk
  • mérséklik az alvászavarokat, a szorongást, a fejfájást
  • serkentik az epe kiválasztódását
  • K-vitamin tartalmuknál fogva megelőzik a csontritkulást,
  • fitoösztrogén-tartalmuk miatt csökkentik egyes hormonfüggő daganattípusok kialakulásának esélyét (emlő, vastagbél, prosztata-rák)
  • védenek a tüdő- és a gyomorrák ellen
  • elősegítik az ételek emésztését,
  • csökkenti a gyerekek hiperaktivitását
  • fontos szerepet játszanak a vér enyhén lúgos kémhatásának fenntartásában

 

A saláták élvezeti értékét mindig öntetekkel növeljük, amelynek alapját az ecetek és olajok képezik, de használhatunk: majonéz alapú, tejtermékből készült, hollandi mártás alapú, és paradicsom alapú önteteket is.

Ízesíthetőek zöld fűszernövényekkel: turbolyával, tárkonnyal, metélőhagymával, bazsalikommal; de nagyon finomak a kapribogyóval, újhagymával, köménymaggal, curryvel, szerecsendióval készített saláták is.

Fontos tudni, hogy a salátákat mindig kézzel tépdessük –ellenkező esetben megbarnulnak.

 

A LEGGYAKRABBAN HASZNÁLT SALÁTAFAJTÁK:

FEJES SALÁTA:

Az egyik legkedveltebb zöldség: béta karotinban, C-, B1-, B2-, B6-vitaminban gazdag, vasat, kalciumot, fehérjét, meszet és foszfort is tartalmaz. Jótékonyan hat a gyomorműködésre, és antioxidáns - tartalma miatt csökkenti a vastagbéldaganat kialakulásának esélyét.

 

JÉGSALÁTA

Előnye más salátákkal szemben, hogy levelei napokon át frissek, ropogósak maradnak. Az egyik legkellemesebb, édes ízű saláta, melyet kb. 75%-os érettségen szednek le, másképp megkeseredhet. Számos ételhez kiváló köret és még meleg szendvicsben sem veszíti el állagát. 12-15 napig tárolható.

 

ENDÍVIA-SALÁTA

Alakja hosszúkás, tojásdad, íze kesernyés Éretten, külső levelei haragos-zöldek, míg a belsők sárgák. Önálló fogyasztásra nem ajánlott, más salátákkal együtt sokkal kellemesebb ízű. Mintegy 18 napig tárolható.

 

RADICCHIO-SALÁTA

Jellegzetes bordó színű, pikáns, keserű saláta, főleg hidegkonyhai felhasználásra ajánlott. Július végétől októberig terem.

 

 

 

FRIESE-SALÁTA

Édes fajta, kemény, fodros levelei vannak, a külsők haragos-zöldek, a belsők sárgák. Minden más salátával jól keverhető..

 

LOLLO ROSSO és LOLLO BIONDA

Fodros levelű saláták, előbbi bordó, utóbbi zöld színű. Elsősorban díszítésre használják

 

BATAVIA

Vöröses zöld levelei enyhén fodrozottak. Finom ízű levelei a lollo típusú és a tölgylevelű fajtáknál puhábbak. Friss leveleit önmagában vagy más fajtákkal keverve használhatjuk saláta alapok elkészítéséhez, szendvicsekbe és jelentősen növeli ételeink esztétikai értékét díszítő elemként. Ásványisó-tartalma magas, kalcium-, magnézium- és vastartalma kiemelkedő. Béta-karotin, B1-, B2-, Niacin, B6-, C- vitamin, valamint Nátrium-, Kálium-, foszfor-tartalma jelentős.

 

 

MADÁRSALÁTA

A madársaláta egész Európában elterjedt. Hazánkban vadon is él, ennek ellenére egyelőre nem túl  ismert. Energiatartalma rendkívül alacsony: 17 kcal, 71 kJ/100 gramm. Igen gazdag B1- és C-vitaminban, az ásványi anyagok közül nagymértékben tartalmaz magnéziumot, káliumot, vasat és cinket. Remek rostforrás, így jótékonyan hat az emésztésre is.

 

RÓMAI SALÁTA

Külső levelei haragoszöldek, befelé világosodnak. Minél sötétebb a szín, annál erősebb a jellegzetes, kissé kesernyés íz. A tövének a 2-3 cm-ét le kell vágni, mert keserű, ugyanígy a sötétzöld levelek hegyét. A római salátát általában önmagában fogyasztják, például a klasszikus só- ecet-olaj - ízesítéssel. A római saláta a legzamatosabb fejes saláta, önálló íze van, amit csak megfelelően hangsúlyozni kell egy jó salátaöntettel.

 

RUKKOLA

A mediterrán térségből ered, az olasz konyha elmaradhatatlan fűszere. A tormával és mustárral rokonságban lévő növény. Aromája a dióra emlékeztet.. Nyers fogyasztása nagyon ajánlott, nagy mennyiségben tartalmaz C-,  és B-vitamint. Magját fűszerként hasznosítják. Levelét frissen tépkedjük az ételekbe, használhatjuk salátákba, levesekbe, tésztákhoz, húsételekhez, burgonyás- és tojásos ételekhez.

RECEPTEK

SALÁTALEVES

A fejes salátát gondosan megmossuk, apróra tépkedjük, kis olajon megdinszteljük, lisztet szórunk rá, vízzel feleresztjük. Ízesítőnek 1-2 fokhagymagerezdet apróra vágunk, és azt tesszük bele. Ízlés szerint sózzuk, majd, ha készen van ecettel, cukorral ízesítjük. Betétnek kockára vágott főtt tojást adunk 

GYÓGYÍTÓ TAVASZI SALÁTA

2-2 marék friss zsenge csalánlevelet, és gyermekláncfüvet, parajt, sóskát, valamint2 fejes salátát jól megmosunk, lecsöpögtetjük, metéltre vágjuk,3 szál sárgarépát,3 almát megtisztítunk, a levelekre reszeljük,2 evőkanál olajjal meglocsoljuk, 1 citrom levét 2 evőkanálnyi mézzel, meg 2  dl vízzel elkeverjük, megsózzuk, és a salátára öntjük. Apróra vágott fokhagymával, újhagymával 2  evőkanál lenmaggal gazdagítjuk.

 

ÍZLETES ENDÍVIASALÁTA

Hozzávalók: 1 fodros endívia széttépdesve,3 endívia fej aprítva, 3 zöldalma felkockázva, 3 evőkanál dió durvára vágva, 60 ml olívaolaj, 3 kávéskanál erős mustár, 30 ml borecet, 1 kávéskanál zúzott, száraz pirospaprika ,só és bors

Egy salátástálban keverd el az endíviát az almával és a dióval. A többi hozzávalóból egy légmentesen záró üvegben (pl. egy kisebb befőttesüvegben) rázd össze a dresszinget, majd öntsd rá a salátára.

TOJÁSOS SALÁTA

Hozzávalók:1 nagy fejes saláta, 6 db főtt tojás, 25 dkg felvágott, 2 fej lilahagyma Öntet:6 evőkanál olaj, 1 citrom leve, mustár só, bors

A salátát eltépkedjük, a felvágottat felkockázzuk, a tojást lereszeljük, a hagymát felkarikázzuk és mindent összekeverünk. Az öntet hozzávalóit összekeverjük, s ráöntjük.

TANYASI SALÁTA

Hozzávalók: 2 fejes saláta, 2 paradicsom,1 csokor újhagyma, 1 csomag retek, 2 sárgarépa, 1 kisebb kígyóuborka, 3 dl kefir, citrom, petrezselyem, tengeri só

A fejes saláta leveleit ujjnyi széles, a sárgarépát gyufaszál vastagságú csíkokra, a paradicsomot cikkekre, az uborkát, a retket, az újhagymát a zöldjével együtt vékony karikákra szeleteljük, és salátás tálba tesszük. Összekeverjük a citrommal, sóval és petrezselyemmel ízesített kefirrel. Lehűtve a legfinomabb.

JÓ ÉTVÁGYAT MINDENKINEK:

 

0 Tovább

SEGÍTSÉG! VÁLOGAT A GYEREK!

Írta: Faar Ida

Az iskolai menzák megreformálása kiváló kezdeményezés volt: hiszen hivatalosan is gondoskodnak arról, hogy a tanulók valóban csak egészséges és tápláló ételeket egyenek – só, és cukor-szegény változatban. Az már más kérdés, hogy az egyébként is válogatós gyerkőcök folyton-folyvást hoppon maradnak: és bizony az éhségtől kopogó szemekkel esnek be esténként az ajtón rávetve magukat mindenre, ami ehető, és mellesleg, ha nem vigyázunk – egészségtelen. Mert a mi felelősségünk: mi az, ami az éhes pocakokba kerül: cukros, zsíros, sós ételek, vagy…

Vagy?

Segítség! Válogat a gyerek – mit készítsek neki, amit szeret, és mégis egészséges? – teszed fel most a kérdést, és máris kapod a válaszokat.

 

EGÉSZSÉGES ÉTELEK KICSIKNEK (ÉS NAGYOBBAKNAK EGYARÁNT)

1.rész

 

BORSÓKRÉMLEVES TÚRÓGALUSKÁVAL

Hozzávalók: 10 dkg vaj, 60 dkg tisztított zöldborsó, 5 dkg liszt, 5 dl tej, cukorízlés szerint, a galuskához: 30 dkg túró, 2 tojás, 10 dkg búzadara, 1 evőkanál vágott kapor

A túrót elkeverjük a tojással, csipetnyi sóval, a búzadarával, a kaporral, és sós, lobogva forró vízbe galuskát szaggatunk belőle, és 5-6 percig főzzük. A vajon, kevés víz aláöntésével megpároljuk a zöldborsót. Amikor majdnem puha, sózzuk, borsozzuk, majd felengedjük 2 liter vízzel, felforraljuk. A lisztet simára keverjük a tejjel, és amikor a lé forr, besűrítjük vele. amikor a borsó megpuhult botmixerrel pürésítjük, majd beletesszük az előre kifőzött túrógaluskákat.

 

SPENÓTKOSARAK

Hozzávalók: 50 dkg friss spenót, 3 egész tojás, 2 pohár natúr joghurt, 1 csokor petrezselyemzöld, 15 dkg feta sajt, 5 dkg reszelt parmezán, 1 csomag leveles tészta, 4 gerezd fokhagyma, őrölt rozmaring, bors, szerecsendió, só

A leveles tésztát felengedjük, ez alatt elkészítjük a tölteléket. A megtisztított spenótot megtisztítjuk, leforrázzuk, a petrezselymet felaprítjuk majd a zúzott fokhagymával, a tojással, a sajttal, és a fűszerekkel botmixerrel összedolgozzuk. A leveles tésztát 2-3 mm vékonyságúra kinyújtjuk, kis tortaformákkal kiszúrunk belőle akkora körlapokat, hogy kibélelhessünk vele kis kosárformákat. Ezekbe a tésztakosárkákban arányosan elosztjuk a tölteléket, majd előmelegített sütőben készre sütjük.

 

ÉDES ALMASALÁTA

Hozzávalók: 2 kg alma, 1-2 csésze cukor/ vagy ennek megfelelő édesítőszer, 2 marék mazsola, 2 marék dió, fahéj, vanília.

Az almát meghámozzuk, felszeleteljük. Kevés vízzel és a többi hozzávalókkal addig főzzük lassú tűzön, amíg majdnem szétfő. hidegen fogyasztjuk.

 

0 Tovább

CSONTLEVES : NAGYON FINOM – ÉS MÉG GYÓGYÍT IS

Írta: Faar Ida

Egy tányérnyi gőzölgő tyúkhúsleves elfogyasztása megfázás esetén szinte azonnali jobb közérzetet biztosít: egyrészt magas cink-tartalma miatt, másrészt megnyugtatja a gyulladt nyálkahártyákat, harmadrészt pedig „lelkileg” is erősít – hiszen aki főzte, törődik velünk.

De miért együnk sokszor csontlevest?

A válasz egyszerű: segít pótolni a kollagént.

A kollagén a szervezetünkben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje: ott van az izmainkban, csontjainkban, bőrünkben, porcszöveteinkben. Folyamatosan termelődik, de a kor előrehaladtával a mennyisége fokozatosan csökken (gondolj csak a megjelenő ráncokra, a szálkásodó hajra, a repedező körmökre). Emellett pedig a rossz életmódbeli szokások – túlzásba vitt napozás, dohányzás, helytelen táplálkozás – illetve bizonyos betegségek is – károsan hatnak a kollagén termelődésére.

Miért érdemes kollagént bevinni a szervezetünkbe?

  1. Mert képes visszafordítani a bőr öregedési folyamatait – a bőr rugalmas, feszes, fiatalos lesz.
  2. Csökkenti az ízületi fájdalmakat – megállítja a porckopást – így az ízületek nem válnak merevvé, és fájdalmassá.
  3. Segíti az izmok felépítését – és a zsírégetést, növeli az izmok teljesítőképességét
  4. Csökkenti a cellulitiszt – bár ez „csak” esztétikai hiba, de nagyon sokakat zavar. Simává teszi a bőrt.
  5. Segíti az emésztőszervek védelmi feladatainak az ellátását, javítja az emésztést, megakadályozza a gyulladásos folyamatok kialakulását.
  6. Gyorsítja a sebgyógyulást

Hogyan növelheted a kollagén-fogyasztásodat?

Nos, mielőtt homlokegyenest a gyógyszertárba rohannál valamilyen táplálék kiegészítő beszerzése végett – próbálj ki néhány természetes módszert:

  • Fogyassz gyakran CSONTLEVEST! – A csontokat lassú tűzön hosszú-hosszú ideig főzd, hogy kioldódhassanak belőle az értékes tápanyagok, na és a kollagén.
  • Ugyanilyen megfontolásból az őszi-téli időszakban építsd be az étrendedbe a KOCSONYA fogyasztását is!
  • Készíts minél több olyan ételt – amelyhez ZSELATIN kell. Leveshez, raguhoz, gyümölcszseléhez – süteménykrémhez…

RECEPTEK

KLASSZIKUS CSONTLEVES

Hozzávalók:2 kg marha- vagy sertéscsont,6 darab sárgarépa, 4 darab fehérrépa, 1 darab zeller, 1 darab karalábé, 2 fej vöröshagyma, 6 gerezd fokhagyma, 4 darab burgonya, szemes bor, só, 30 dkg cérnametélt, olaj

A megmosott csontokat feltesszük egy nagy lábasban főni, annyi vízben, hogy bőven ellepje. Addig főzzük, amíg hab nem keletkezik a tetején. Közben meghámozzuk a zöldségeket: a répákat, a zellert, és a karalábét, majd nagy darabokra vágjuk őket. Pucoljuk meg a fokhagyma gerezdeket, a vöröshagymát és a burgonyát is, de ezeket hagyjuk egészben. Tegyük bele az összes zöldséget a lábasba, fűszerezzük sóval, borssal, majd lassú tűzön 2-3 órán át főzzük puhára. Ha megpuhultak a zöldségek a levesben, vegyük ki a csontot, tegyük a tányérra, majd a zöldségekkel is tegyük ugyanezt. A csontlevest főzzük be a cérnametélttel.

Na, és ha a zselatin mellett döntenél:

 

DIABETIKUS TÚRÓTORTA

Hozzávalók:50 dkg túró, 1 nagy tejföl,  1 csomag étkezési zselatin, ízlés szerint édesítőszer, citromhéj, vanília kivonat, friss, vagy fagyasztott gyümölcs ízlés szerint (ribizli, szeder, őszibarack)


A hozzávalókat a zselatin nélkül krémesre összekeverjük. Beletesszük a feldarabolt gyümölcsöket, elkeverjük. Kivizezünk egy műanyag formát amibe beletesszük majd a tortát. A zselatint 1.5 dl vízzel felfőzzük és hozzákeverjük a túrókrémhez, beleöntjük a vizes formába és 4 órára a hűtőbe tesszük.

 

EPRES PUDINGOS SÜTI

Hozzávalók:50 dkg rétesliszt, 1 sütőpor, 4 dl tej, 5 db tojás, 20 dkg kristálycukor, 1 dl olaj, 2 csomag vanília ízű puding, 50 dkg eper, 25 dkg túró, 10 dkg porcukor, 2 csomag zselatin por, eperlekvár

A lisztet a sütőporral, 5 evőkanál tejjel, a tojással, kristálycukorral és az olajjal elkeverjük, és csomómentes tésztává alakítjuk. A kapott tésztát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, 15 percig sütjük. Kihűtjük.

A többi tej felhasználásával a szokásos módon sűrű pudingot főzünk. Miután kihűlt, hozzákeverjük a túrót és a porcukrot - sima krémmé keverjük.

A tésztát megkenjük az eperlekvárral, erre tesszük a krémet, majd a krém tetejére félbe vágott epreket teszünk. A zselatint a csomagoláson szereplő útmutató szerint elkészítjük, majd a süteményre öntjük. Hűtőbe tesszük. Tálalás előtt még tejszínhabbal díszíthatjük.

 

JÓ ÉTVÁGYAT MINDENKINEK!

0 Tovább

EGYSZERŰ BÖGRÉS SÜTI

Írta: Faar Ida

Mindegy, hogy tél van, vagy tavasz, nyár vagy ősz – mindenkit elkap az édességek utáni olthatatlan vágy. Ha már meguntad a boltok polcairól könnyen leemelhető „gyári” édességeket – itt az ideje, hogy készíts magatoknak Te is egy valódi alapanyagokból, színezék-, és tartósítószer-mentes finomságot!

Legyen egyszerű, gyors, és könnyen elkészíthető

Nos, ha mindhárom követelménynek megfelelő süteményt keresel –akkor jó helyen jársz. A következő torta receptje ugyanis pontosan ilyen.

EGYSZERŰ BÖGRÉS SÜTI

Először is szükséged lesz egy 20 cm-es tortaformára, és egy 2 deciliteres bögrére.

Hozzávalók:

  • 1 bögre cukor (20 dkg)
  • 4 tojás
  • 1 bögre natúr joghurt (20 dkg)
  • ½ bögre olvasztott vaj (10 dkg)
  • 3 bögre liszt (35 dkg)
  • 1 csomag sütőpor
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 1 citrom reszelt héja
  • ízlés szerinti ízben dzsem

 

Elkészítése:

  1. A tojást, a cukorral és a joghurttal a kézi mixer legmagasabb fokozatán felverjük, majd hozzáadjuk a langyos vajat, majd a sütőporral elkevert lisztet.
  2. A tésztát két részre osztjuk.
  3. A csokit mikróban felolvasztjuk, a tészta egyik felébe belekeverjük
  4.  a tészta másik felébe reszeljük a citromhéjat.
  5. Sütőpapírral kibéleljük a tortaforma alját, alulra a világos, rá a sötét (csokis) tésztát öntjük - de egy villával akár márványozhatjuk is - és előmelegített sütőben – tűpróbáig sütjük.
  6. Ha kihűlt - dzsemmel, vagy olvasztott csokival megkenve tálaljuk.

 

0 Tovább

VALÓBAN FÉLNÜNK KELL A NÁTRIUM-GLUTAMÁTTÓL?

Írta: Faar Ida

Az a bizonyos E-621, ami szinte minden boltban kapható húskészítményben, fűszerkeverékben, ételízesítőben, zaklis levesben, porban, mártás-alapban, konzervben ( kivéve természetesen azokat, amelyekbe direkt nem teszik bele ), burgonyaszirmokban benne van. Ízfokozó anyag, amelynek hatására minden sokkal finomabb, ízletesebb lesz, növeli az étvágyat. Eleinte tengeri hínár főzetéből nyerték ki, ma már fermentációs eljárással készül. A nátrium-glutamát tulajdonképpen egy fehér, kristályos por, megjelenésében hasonlít a sóhoz vagy a cukorhoz, de bármennyire hihetetlen, de nincs saját íze, „csak” kiemeli az alapízeket. Ázsiában ugyanúgy az ebédlőasztalokon díszeleg, mint nálunk a só vagy a bors – az ázsiai konyha elengedhetetlen kelléke. Na és a modernkori élelmiszeriparé, ahol ízetlen ételek feljavítására használják olcsó adalékként, hiszen kevesebb valódi nyersanyag, fűszer és egyéb aromaanyag felhasználásával erőteljesebb ízt kapnak, így alkalmazásuk igen gazdaságos. Könnyen hozzá lehet szokni, sőt az ember lánya egy idő után szinte, elvárja ezt a felfokozott aromát.

És mi nap, mint nap gyanútlanul megesszük, nem is gondolva a következményekre.

 

De miért is jelent veszélyt az egészségünkre?

Arra érzékeny embereknél (ami az európai lakosság zöme), elfogyasztása után úgynevezett „kínai-étterem szindrómát „vált ki, ami egyféle allergiás reakció. Tünetei:

  • az arcbőr kivörösödik
  • halántéktáji nyomás jelentkezik
  • gyakori a migrénes fejfájás
  • gyakori a kínzó hátfájás
  • általános gyengeség, szapora szívverés
  • állkapocs megfeszülése
  • végtagzsibbadás
  • a bőr fokozott viszketése
  • hányinger
  • hányás
  • hasmenés

Okozhat idegrendszeri elváltozásokat – összefüggésbe hozták a Parkinson- és az Alzheimer-kórral, különböző daganatos megbetegedésekkel.

A glutamát olyan ingerületátvivő aminosav, amely normális esetben csak nagyon kis koncentrációban van jelen szervezetünkben, és az agyi neuronok közötti információátvitelben játszik szerepet. Egyes tumoros megbetegedésekben nagyon magas számban mutathatóak ki glutamát-receptorok (a mell-, prosztata-, bőr-, vastagbél-, tüdő-, petefészekrák, valamint a fej- és nyaki tumoroknál), amelyek ha túl sok nátrium-glutamátot fogyaszt az érintett - stimulálva lesznek, ezáltal a daganatok túl sok glutamátot választanak ki, és gyorsabban növekednek, veszélyesebbé válnak.

A fentiek ismeretében érdemes elgondolkodni azon miként kerüljük el minél gyakrabban a gyártósorok által létrehozott „mű” élelmiszereket, és miként próbáljunk egészségesebb alapanyagokból, egészségesebb ételeket készíteni. Tudom, most sokan szkeptikusan legyintenek – mondván, hogy szinte minden alapanyag rejt magában veszélyt (vegyszerek, stb.), csak az nem mindegy mennyit…

 

0 Tovább

10 JÓ TANÁCS POLLENALLEGIÁSOKNAK

Írta: Faar Ida

Ébred a természet – végre tavasz van. Illatos virágözön kísér bennünket mindenhol, élvezzük a napsugarak simogató melegét, a szellő frissességét – és rácsodálkozunk a rügyező fákra, bimbózó virágokra. A kép idilli, csak nagyon sokan nem tudják teljes mértékben kiélvezni a tavasz nyújtotta szépségeket, mert a szépséggel együtt a polleneket is számításba kell venniük.

Kellemetlen tünetek nap, mint nap

Szinte nincs is olyan család, ahol ne lenne egy-két pollenallergiás vagy szénanáthás családtag. A tünetek kellemetlenek, rontják az életminőséget – hiszen nem csak két-három napig állnak fenn, hanem hosszú időn át, akár hónapokig is megkeseríthetik az érintettek mindennapjait:

  • A tüsszögés, könnyezés, orrfolyás, orrdugulás, szemviszketés folyamatosan fennáll
  • A tünetek miatt romlik a koncentrálóképesség, a teljesítmény – ami hátráltatja elszenvedőjét a munkában, tanulásban, vezetésben
  • A gyulladt orrnyálkahártya védekezőképessége romlik – könnyen táptalaja lehet egyéb betegségek kialakulásának
  • Az orrdugulás megnehezíti az alvást – alvászavarok léphetnek fel, ami még tovább ront a teljesítőképességen – a fáradtság, kimerültség állandósulhat

Mit tehetek?

 

Kimutatott pollenallergia esetén –amikor a bőrtesztek igazolják, hogy ki-mire allergiás - már az adott pollen szezonjának beköszönte előtt érdemes védekezni – antihisztaminok szedésével.

A pollenszezon sajnos már februárban elkezdődik: a mogyorófélék, és az égerfa virágzásával. Márciusban ezekhez társul a nyárfa-, kőrisfa-, szilfa-, fűzfélék-, a ciprus-, és a tiszafafélék virágzásának kezdete. Áprilisban megkezdődik a gyertyán, bükk, platánfélék virágzása, és a pázsitfüvek is életre kelnek. Májustól pedig beindul a „nagyüzem”: az előzőek mellett virágba borul a bodza, az akác, az árpa, rozs, réti perje, lándzsás útifű.

10 jó tanács pollenallergiásoknak

  1. Kezdj a megelőzéssel – azaz még a pollenszezon beköszönése előtt 2-3 héttel kezd el az antihisztamin szedését
  2. Figyeld a pollenjelentéseket – és kerüld azokat a helyeket, ahol magasabb a pollenkoncentráció
  3. Lefekvés előtt zuhanyozz le, és moss hajat – hogy el tudd távolítani a bőrödre, vagy a hajadba ragadt polleneket
  4. Csak késő éjjel, vagy kora hajnalban szellőztess
  5. Autózás közben ne húzd le az ablakokat – ha már nem bírod a meleget használj klímát
  6. Szabadban használj napszemüveget – ezzel némileg csökkenteni tudod a szemedbe jutó pollenek számát
  7. Naponta cseréld és mosd a ruháidat, mert a pollen könnyen ráragad. A ruhákat ne a szabadban szárítsd, ha nagyon magas a pollenkoncentráció
  8. Sétálni csak kora reggel vagy késő este menj
  9. Fogyassz sok pre-, és probiotikumot – amelyek segítenek az egyensúly helyreállításában
  10. Kerüld a magas hisztamin-tartalmú ételek fogyasztását, illetve azokat, amelyek sok hisztamint szabadítanak fel a szervezetedben: ilyenek a citrusfélék (citrom, lime, narancs), ananász, banán, papaya, eper, az érett sajtok (camembert, cheddar, gouda ementáli, stb.), az érlelt húskészítmények, mint a szalámi, a sonka és a füstölt húsok.  Magas a hisztamin-tartalma a mogyorónak, a mogyorókrémnek, az olajos magvaknak, csokoládénak, babnak, borsónak, lencsének, máknak, paradicsomnak, spenótnak is.

 

… és akkor a keresztallergiákról még nem is beszéltünk

A keresztallergia az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága miatt alakulhat ki. Olyan kicsi a két anyag közötti különbség, hogy sok szervezet, különösen akkor, ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra, nem tud különbséget tenni közöttük. Ezért fordulhat elő, hogy habár kicsi az adott allergiát kiváltó pollenkoncentráció, az allergiás tünetek mégis erősödnek. Egyik leggyakoribb, és talán legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia.

Jellemző keresztallergiák:

  • Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
  • Fekete üröm: kömény, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, zeller.
  • Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya,
  • Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, szentjánoskenyér.
  • Földimogyoró: dió
  • Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
  • Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi

Az allergia diagnózisa szakorvosi feladat.

 

 

0 Tovább

VAN 25 MEGGYŐZŐ OKOM ARRA, HOGY MIÉRT KELL BANÁNT ENNED

Írta: Faar Ida

Nekem nagy szerencsém volt gyermekkoromban: az unokanővérem a helyi boltban dolgozott, így aztán minden áldott hétvégén – a pult alól – biztosította nekem az akkoriban még egzotikusnak számító déligyümölcsöt, a banánt. ( Na és persze a narancsot, mandarint, citromot, is- ha éppen az kellett.) Manapság már télen-nyáron egyfolytában kapható és élvezhető minden déligyümölcs– el is múlt az izgatott várakozás varázsa – de gondolom, ez senkit sem akadályoz meg abban, hogy rendszeres fogyasztója legyen ezen rendkívül egészséges finomságoknak. Mert a banán olyan sok kedvező élettani hatással bír, hogy csaknem felér egy csodaszerrel.

25 OK AMI TÉGED IS MEG FOG GYŐZNI A BANÁNFOGYASZTÁS FONTOSSÁGÁRÓL:

  1. segít leküzdeni a depressziót - magas triptofán tartalma, amely szerotoninná alakul – kellemes hangulatot biztosít.
  2. stabilizálja a vércukorszintet, energiával tölt fel
  3. védelmet nyújt az izomgörcsök ellen.
  4. segít az erős csontozat kiépítésében köszönhetően magas kalciumtartalmának
  5. csökkenti a menstruációs görcsöket
  6. kiváló stressz-oldó
  7. csökkenti a duzzanatokat
  8. véd a kettes-típusú cukorbetegség ellen,
  9. támogatja a fogyást,
  10. erősíti az idegrendszert,
  11. segíti a fehérvérsejtek termelődését,
  12. magas vastartalma által megelőzi vagy gyógyítja a vérszegénységet
  13. magas kálium tartalma csökkenti a vérnyomást.
  14. véd a szívroham és a stroke ellen
  15. segíti az emésztést, mert nagyon gazdag pektinben
  16. eltávolítja a méreganyagokat és nehézfémeket a szervezetből
  17. serkenti a barátságos bélbaktériumok növekedését a bélben
  18. hasmenés esetén megnyugtatja az emésztőrendszert és segít visszaállítani az elveszett elektrolitok egyensúlyát
  19. természetes savlekötő, megszünteti a savas refluxot és gyomorégést. és filmes bevonattal látja el a gyomrot a maró savak ellen
  20.  megelőzi a veserákot,
  21. védi a szemet makula degeneráció ellen,
  22. magas B6-vitamintartalma enyhíti a szédüléses panaszokat
  23.  nyugtatja az idegrendszert
  24. éberebbé tesz, növeli a koncentrálóképességet
  25. magas antioxidáns tartalmú, ezáltal semlegesíti a szabad gyököket és védelmet nyújt a krónikus betegségek ellen

 

TOVÁBBI ÉRDEKESSÉGEK A BANÁNRÓL:

  • A banán nagy része Latin-Amerikából, kisebb része pedig afrikai, karibi és csendes-óceáni országokból érkezik
  • Ki hinné, hogy a világ banánpiacának 86 százaléka évtizedek óta kilenc család kezében van, hozzájuk tartoznak az ismert márkák, amilyen például a Chiquita.
  • A banánt zölden szedik le, speciális csomagolóanyagokban állandó hőmérsékleten történik a szállítása –majd úgynevezett érlelő üzemekben 4-8 nap alatt készre érlelik.
  • A banán nem szereti a hideget, 10-12 C-fokon „megfázik” barnás színűvé válik és élvezhetetlen lesz.
  • A banán bizonyos fajtáit takarmányozásra használják.
  • Egyes banánfélékből lisztet készítenek, esetenként sülve-főve is fogyasztják, Tanzániában pedig sört főznek belőle.
  • A banán „füzérekben” terem, amelynek súlya elérheti a 22-60 kg-ot.
  • A trópusok lakói eleinte a banánnak a föld- alatti keményítőben gazdag gumóját fogyasztották.
  • a banán héja ártalmas lehet a tiabendazol nevű adalékanyagtól (E 233), ami a gombásodást hivatott megakadályozni – ezért a banán héját semmiképpen ne használjuk fel táplálkozási célra (vannak, országok ahol ételeket készítenek belőle)
  • 400 millió ember főétkezésként napi fél-egy kilót fogyaszt belőle, emellett 600 millió számára kiegészítő táplálékforrás. A rizs, a búza és a kukorica után a negyedik legfontosabb termék a világon.

KONYHAI FELHASZNÁLÁSA

 Ehető nyersen, szerves része lehet gyümölcssalátáknak, gyümölcstortáknak, ízesíthetünk vele lekvárokat, készíthetünk belőle turmixokat, de fogyasztható sülve és szárított formában is.

Vásárlásnál érdemes a sérülésmentes fürtöket keresni, a legoptimálisabb cukortartalommal a kissé már „szeplős” banán rendelkezik, de ezt rövid időn belül fel kell használni. Ha éretlenebb változatát vesszük 14-15 Celsius fokon még napokig eltartható, s mivel utóérő ez idő alatt fokozatosan besárgul.

RECEPTEK

 

Ha levesként szeretnéd kipróbálni: MAZSOLÁS BANÁNLEVES

Hozzávalók: 1 kg banán, citromlé, 2 liter almalé, 5 kanál cukor, 3 evőkanál kukoricaliszt, fahéj, 2 pohár tejföl, 2 pohár mazsola

A banánokat összeturmixoljuk a citromlével. Beletesszük egy fazékba az almalé felével, és felforraljuk. Ezután hozzáadjuk a cukrot, majd levesszük a tűzről. A maradék almalét elkeverjük a kukoricaliszttel, és hozzáadjuk a leveshez. 2 percig kis lángon főni hagyjuk, majd levesszük a tűzről, és miután annyira kihűlt, betesszük a hűtőbe. A fahéjat elkeverjük a tejföllel, ezt óvatosan a levesbe öntjük. Végül hozzáadjuk a mazsolát is, és hidegen, leveses tálkákban tálaljuk.

Ha egyszerű finomságra vágysz:BANÁNOS ALMA

Hozzávalók: 3 db alma, 3 db banán, egy teáskanál fahéj

Az almát meghámozzuk, vékonyan felszeleteljük. Edényben melegítsük meg, majd amikor már puhulni kezd, összekeverjük a villával pépessé nyomott banánnal. Folyamatosan kevergessük 4-6 percen keresztül. Utána elsimítjuk az edény alján, és hagyjuk keverés nélkül puhulni pár percet. Végül megszórjuk a fahéjjal.

 

Ha meglepő desszertet akarsz készíteni:RÁNTOTT BANÁN

Hozzávalók: 6 nagyobb banán, fahéjas porcukor, a sütéshez olaj
A bundához: 30 dkg  liszt, ugyanennyi hab nélküli sör, 4 tojás, egy evőkanál vaj, 2 tojás fehérjéből vert hab, só.

A banánt 2-3 centiméteres darabokra szeleteljük, kevés fahéjas porcukorral meghintjük, átforgatjuk. A tojáshoz hozzáadjuk a sört, az olvasztott vajat, a lisztet, egy csipet sót. Az egészet elkeverjük, konyharuhával letakarva egy órán át állni hagyjuk, míg a tészta egy kicsit felhabzik. Mielőtt sütni kezdenénk, finoman elkeverjük benne a habbá vert tojásfehérjét. A sütőedénybe nagyobb mennyiségű olajat öntünk és forróra hevítjük. A tésztában megforgatjuk a banándarabokat és egyenként, kanállal tesszük az olajba. Az olajból kivéve megszórjuk fahéjas porcukorral és forrón tálaljuk.

Süteményimádóknak:EGYSZERŰ BANÁNOS SÜTEMÉNY

 

Hozzávalók:25 dkg margarin, 20 dkg kristálycukor, 4 db banán, 4 db tojás, 30 dkg rétesliszt, 1 csomag sütőpor

A margarint habosra keverjük a kristálycukorral. Hozzáadunk 4 db egész tojást, és a villával összenyomkodott banánokat. A masszába keverjük a sütőporos lisztet, és az egészet sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük.
Előmelegített sütőben 190°C fokon 15 perc alatt készre sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk. De pudigos krémmel is megtölthetjük ...

MINDENKINEK JÓ ÉTVÁGYAT!



 

 

0 Tovább

KÓDOLD ÁT MAGAD AZ EGÉSZSÉGES ÉLETRE!

 

Írta: Faar Ida

Tudod ki Mark Sisson?

Ha érdekel a paleolit táplálkozás, akkor most kapásból vágod rá a választ. Ha eddig nem találkoztál a nevével, akkor valószínűleg nem volt még alkalmad elmélyedni a paleolit diéta mibenlétének tanulmányozásában. Ugyanis Mark Sisson a MarksDailyApple.com paleolit táplálkozással foglalkozó blog megalapításával , és Az őseink egészsége című kötetével, a paleolit mozgalom meghatározó egyéniségének számít. A méltán népszerű kötet 130000-es példányszámban fogyott az Egyesült Államokban, és hazánkban is sokak könyvespolcán megtalálható.

De ki ez az ember?

Mark Sisson világszerte ismert marton-futó és triatlonista, aki 1982-ben negyedik lett az Ironman világbajnokságon. Biológia szakosként szerzett diplomát, jelenleg Malibuban él családjával.

Az ősi kód ereje

Könyvében részletesen bemutatja, hogyan lehet az ősi kód segítségével átprogramozni a génjeiket – annak érdekében, hogy életünk minél hosszabb és egészségesebb legyen. A titka lényegében nem más, mint átültetni az őseink gyűjtögető- halászó-vadászó életmódját modern korunk mindennapjaiba.

Egyszerűen betartható szabályok – diéta, ami mindenkinél beválik

 

Ellentétben az interneten keringő extrémnél-extrémebb diétákkal Sisson alapszabályai nem rugaszkodnak el a valóságtól:

  • Kerülni kell a „, mérgező” ételeket: transzzsírokat, cukrot, feldolgozott élelmiszereket
  • Sok zöldséget-gyümölcsöt kell fogyasztani – ami friss, bio-, és szezonnak megfelelő legyen
  • Gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról – kerülve a szénsavas, cukrozott, színezett italokat
  • Jó minőségű húst kell enni – természetesen nem ipari méretekben tenyésztett állatok húsát
  • Érdemes rendszeres – lassú sétákat tenni (rendszeres mozgás fontossága)
  • De néha be kell iktatni egy-egy rövidebb sprintet is (gyors futás)
  • Gondoskodni kell a pihentető alvásról
  • Újra élvezni kell a játék önfeledt örömét
  • Fel kell hagyni a szorongással, önmarcangolással – törekedni kell a lelki egyensúlyra
  • Nyitottnak kell lenni az új dolgokra
  • Kerülni kell a stresszes helyzeteket
  • Célszerű minden nap tornáztatni az agyat is – rejtvényekkel, stratégiák kidolgozásával

És, hogy mi a paleo diéta lényege?

Bővebben a következő részben!

Tarts Velem akkor is!

 

0 Tovább

NE GYULLADJ BE!

- avagy a táplálkozás szerepe a gyulladásos folyamatok kimenetelében -

 

Írta: Faar Ida

Szervezetünk folyamatosan védekezik az őt támadó vírusokkal, baktériumokkal, és más betolakodókkal szemben – méghozzá olyan gyulladásos folyamatokkal, amelyeknek az a célja, hogy eltávolítsa azokat, ezáltal gyógyítva önmagát. A gyulladás lényegében az immunrendszer láncreakción alapuló válasza egy fertőzésre vagy irritációra. Hiányában a sebek elfertőződnének, a fertőzések pedig halálos kimenetelűek lennének.

A gyulladásos folyamat:

  1. SZÖVETKÁROSODÁS KIALAKULÁSA (Ennek sokféle oka lehet: sérülés, idegen anyagok behatolása, mikroorganizmusok, sugárzás, sejtelhalás)
  2. A TERŰLETEN FOKOZÓDNI KEZD VÉRÁRAMLÁS
  3. A VÉRBŐL FEHÉRVÉRSEJTEK JUTNAK A SZÖVETEK KÖZÉ, ÉS FELHALMOZÓDNAK A KÁROSODOTT RÉSZEN
  4. A SEJTEK EGY RÉSZE FELFALJA A BAKTÉRIUMOKAT VAGY A SÉRÜLT SEJTEKET – GENNYESEDÉS SORÁN ELTÁVOLÍTVA AZOKAT
  5. A TÖBBI FEHÉRVÉRSEJT PEDIG MOZGÓSÍTJA AZ IMMUNRENDSZERT ÉS SEGÍTI A KÁROS ANYAGOK KIÜRÜLÉSÉT

A krónikus gyulladás

Ha a gyulladásos folyamat tartóssá válik, kialakul a krónikus gyulladás, ami számos más megbetegedés forrása is lehet. Gondoljunk itt például a fogágy-betegségekre, ahol a gyökércsúcs körüli betokozódott tályog napi szinten ontja magából a fertőző gyulladáskeltő anyagokat – gócfertőzést indukálva. ( Az allergiától kezdve, az ízületi gyulladáson át, az életet veszélyeztető agyhártya-, vagy agyvelőgyulladásig bármit okozhat).

 

Ha hiszed, ha nem - de sokszor a tudtodon kívül Te magad vagy az, aki a nem kellő odafigyeléssel összeállított étrended miatt hátráltatod a szervezetedben zajló gyulladásos folyamatok legyőzését.

Gyulladást okozó, vagy gyulladásos folyamatokat segítő ételek:

  • Nehezen emészthető vörös húsok: amelyek akár 12 órán keresztül is panganak a belekben gyulladást okozva. Nagyon veszélyesek az ipari szinten tenyésztett állatokból készült húsok, mivel testidegen antibiotikumokat és gyógyszer származékokat is tartalmazhatnak.
  • Finomított cukor: fehér méreg - a leggyakoribb gyulladást okozó élelmiszer. 
  • Nátrium-glutamát: ízfokozó amit a legnagyobb mennyiségben a gyorsételek és a felvágottak tartalmaznak, az íz-élmény fokozására, furcsa függőséget kialakítva. Idült gyulladást okoz, májkárosító.
  • Aszpartam: olyan mesterséges édesítőszer, amire az immunrendszer idegen anyagként tekint – gyulladásos folyamatokat indítva ellene.
  • Fehér liszt: a belőle készült termékek magas glikémiás index-el rendelkeznek – ezek is gyulladást okozhatnak.
  • Telített zsírok és transz-zsírok: gyorsételek, hamburger, sült krumpli, rántott hús – ki ne szeretné őket. Ahogy a chipseket, kekszeket, fánkokat is? Esszük őket, holott a leginkább gyulladáskeltő ételek.
  • Kazein – a tej egyik fehérjéje, ami bizonyítottan a belek, és az ízületek gyulladásának kialakulásáért tehető felelőssé.
  • Alkohol

Mi a megoldás?

GYULLADÁSCSÖKKENTŐ ÉTREND

Napjaink étrendje sajnos egyáltalán nem mondható egészségesnek - egyre távolabb kerül a természettől és ezzel arányosan egyre több olyan anyagot tartalmaz melyre a szervezet - gyulladással válaszol. Ezért aztán fogyasszunk minél több természetes élelmet, miközben kerüljük a gyulladást okozó élelmiszer-csoportokat.

  • Együnk zöldségeket: mert javítják a szervezet PH értékét, így a zöldségfogyasztás önmagában is gyulladáscsökkentő.  Naponta legalább három alkalommal fogyassz friss zöldségeket- egyrészt gazdagok antioxidánsokban, másrészt sejtgyógyulást elősegítő flavonoidokban.
  • Együnk gyümölcsöket: napi két-három adag friss gyümölcs vitamin-, és ásványi anyag tartalmának köszönhetően változatossá és egészségessé teheti az étrendedet.
  • Ne felejts el eleget inni – segíti a gyulladás során keletkezett káros anyagok kiürülését. Soha ne várd meg szomjúságot érzel – mert az már a kiszáradás jele. Kerüld a műanyag palackos vizeket – a belőlük kioldódó anyag is gyulladást okozhat.

  • Omega-3 zsírsavak: Az Omega 3 zsírsavak közé tartozó EPA és DHA igen erős gyulladáscsökkentők. Naponta legalább 1 alkalommal szükséges fogyasztani ezekből az esszenciális zsírokból, aminek a legbiztosabb forrásai a halak, az avokádó, a diófélék, extra szűz olívaolaj, lenmag- és kendermagolaj.
  • Gyógynövények és fűszerek: Az illóolajban gazdag fűszerekből gyulladáscsökkentő illóolajok, csersavak és zsírsavszármazékok keletkeznek, amelyek erősítik az immunfolyamatokat. Ilyen a kurkuma, gyömbér, fahéj, fokhagyma, csili, valamint a zöld fűszerek is nagyon jók, mint a bazsalikom, rozmaring és a kakukkfű.
  • Tea: gyulladáscsökkentő gyógynövények vannak a teafélék között is. Ilyen a csipkebogyó tea, a gyömbértea, a zöld tea.
  • Friss gyümölcsitalok – vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok.

 

0 Tovább

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó

blogavatar

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó! Miért? Mert felgyorsultak a mindennapjaink… Mindent rohanva csinálunk… Enni is kapkodva eszünk… Ez is baj, de ennél sokkal nagyobb probléma az, hogy MIT eszünk? Igen. Műkajákat. Gyorsételeket. Vegykonyhai borzalmakat. Hova lettek a régi ízek, a zamatok, a valódi alapanyagokból készült finomságok? Tudom: főzni fárasztó… De hidd el - megéri! Fedezd fel TE is újra az evés igazi örömét, - azt az életérzést, amit nem helyettesíthet a menzakaja.

TETSZIK? Akkor irány a Facebook-oldalam!

Címkefelhő

főzz magad (72),egészséges (65),abroszravaló (32),természetes (24),friss (14),szezonális (12),finom (10),gyors (9),életmód (8),életreceptek (8),szezonja van (8), (8),EXPRESSZ KAJÁK (5),egészség (5),receptek (5),édesség (5),édes (4),Húsvét (4),Faar Ida (4),antioxidáns (4),egészséges táplálkozás (4),zöldséges (4),süss magad (4),EXPRESSZ-KAJÁK (3),vitamin (3),íz-kalandozások (3),fogyókúra (3),eper (3),tojás (3),paradicsom (3),ősz (3),sós (2),külföld (2),stílus (2),újév (2),megelőzés (2),házi (2),cseresznye (2),fiatalság (2),nátha (2),diéta (2),immunrendszer (2),ételmérgezés (2),francia (2),mediterrán étrend (2), természetes (2),újhagyma (2),paleolit (2),lecsó (2),nassolnivaló (2),tavasz (2),hónapos retek (2),diétás (2),NASSOLNIVALÓ (2),sonka (2),cukorbetegség (2),gasztronómia (2),egészségtelen (2),csípős (2),zöldséges ételek (2),stressz evés (1),locsolók (1),túlzásba vitt egészségtudatosság (1),orthorexia (1),könnyű ételek (1),kényszerbetegség (1), főzz magad (1),tízórai (1),depresszió (1),antihisztamin (1),gócfertőzés (1),góc (1),kódold át (1),banán (1),déligyümölcs (1),gyulladáscsökkentő étrend (1),gyulladás (1),vitaminhiány (1),fáradtság (1),lendület (1),energia (1),vitalizál (1),allergia (1),pollen (1),gyerekek (1),kollagén (1),nem esznek (1),válogat a gyerek (1),saláta (1),ízfokozó (1),nátrium-glutamát (1),pollenallergia (1),tüsszögés (1),orrfolyás (1),éhség (1),gyomorrontás (1),nyár (1),vitaminok (1),immunerősitő (1),gyulladáscsökkentő (1),stressz (1),magnézium (1),gyorsan elkészíthető (1),változtatás (1),cukor nélkül (1),zöldségek-gyümölcsök (1),xilit (1),eritriol (1),fogadalom (1),izom (1),vacsora (1),babona (1),lencse (1), szerencse (1),gratinirozás (1),csőben sült ételek (1), életmód-orvoslás (1),faar ida (1),nyugodt alvás (1),túlevés (1),aloe vera (1), egészséges (1),erős immunrendszer (1),vírusok ellen (1),töltött paradicsom (1),érdekes (1),arcbőr (1),étvágy (1),magas vérnyomás (1),tudásanyag (1),ősember (1),motiváció (1),terítéken (1),főzés (1),húsmentes (1),őskor (1),paprika (1),lopott percek (1),velő (1),máj (1),mérsékelt fogyasztása ajánlott (1),vérszegénység (1),koleszterin (1),vese (1),belsőségek (1),gyors sütemény (1),expressz (1),okosító (1),prevenció (1),joghurt (1),SÜSS MAGAD (1),lemondás (1),tudatosság (1),diabetikus (1),cukormentes (1),glukonon (1),egres (1),hús nélkül (1),tisztaság (1),szabályok (1),sütés (1),vááltozatos (1),sárgabarack (1),gyógyító gyümölcs (1),laktató (1),teríték (1),burgonya (1),új ízek (1),fertőzés (1),higiénia (1),főzz magd (1),nyaralás (1),étkezéstechnika (1),egzotikus (1),óvatos (1),konyha (1),pörkölt (1),vitamin-pótlás (1),bárány (1),egyszerű (1),Csináld magad! (1),csíra (1),sült (1),torma (1),élettani hatás (1),megbízható (1),vitaminforrás (1),gyógyító növény (1),recept (1),bodza (1),bodzaszörp (1),bodzalekvár (1),sorozat (1),palacsinta (1),anorexia (1), NASSOLNIVALÓ (1),TERÍTÉKEN AZ EGÉSZSÉG (1),Főzz magad (1),táplálkozás (1),csemegekukorica (1),gyógyít (1),helyi termék (1),sütni (1),fánk (1),farsang (1),szalagos fánk (1), adalékanyagmentes (1),ízletes (1),süss (1),főzz (1),zöldség (1),gyümölcs (1),nassolás (1),csipkebogyó (1), török ételek (1), nemzetek ételei (1),reggeli (1),főzni jó (1), abroszravaló (1),cékla (1),alma (1),tárkony (1), a hónap fűszere (1),szezámmag (1),házias (1),C-vitamin (1),keksz (1), EXPRESSZ KAJÁK (1),csirkemell (1),mák (1),sütés nélkül (1),zöldbab (1),kapor (1),gyógyító zöldség (1),zeller (1),hazai ízek (1),sütőtök (1),ősz.egészséges (1),köhögés ellen (1),citrom (1),étel (1),egészséges étel (1),fekete retek (1),méregtelenít (1),hideg (1),zöldséglé (1),gyümölcslé (1),lugosít (1),B12-vitamin (1)

Utolsó kommentek

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó

blogavatar

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó! Miért? Mert felgyorsultak a mindennapjaink… Mindent rohanva csinálunk… Enni is kapkodva eszünk… Ez is baj, de ennél sokkal nagyobb probléma az, hogy MIT eszünk? Igen. Műkajákat. Gyorsételeket. Vegykonyhai borzalmakat. Hova lettek a régi ízek, a zamatok, a valódi alapanyagokból készült finomságok? Tudom: főzni fárasztó… De hidd el - megéri! Fedezd fel TE is újra az evés igazi örömét, - azt az életérzést, amit nem helyettesíthet a menzakaja.

Címkefelhő

(8) a hónap fűszere (1) abroszravaló (1) adalékanyagmentes (1) egészséges (1) EXPRESSZ KAJÁK (1) főzz magad (1) NASSOLNIVALÓ (1) nemzetek ételei (1) szerencse (1) természetes (2) török ételek (1) életmód-orvoslás (1)abroszravaló (32)allergia (1)alma (1)aloe vera (1)anorexia (1)antihisztamin (1)antioxidáns (4)arcbőr (1)B12-vitamin (1)babona (1)banán (1)belsőségek (1)bodza (1)bodzalekvár (1)bodzaszörp (1)burgonya (1)bárány (1)C-vitamin (1)citrom (1)csemegekukorica (1)cseresznye (2)Csináld magad! (1)csipkebogyó (1)csirkemell (1)csípős (2)csíra (1)csőben sült ételek (1)cukor nélkül (1)cukorbetegség (2)cukormentes (1)cékla (1)depresszió (1)diabetikus (1)diéta (2)diétás (2)déligyümölcs (1)egres (1)egyszerű (1)egzotikus (1)egészség (5)egészséges (65)egészséges táplálkozás (4)egészséges étel (1)egészségtelen (2)energia (1)eper (3)eritriol (1)erős immunrendszer (1)expressz (1)EXPRESSZ KAJÁK (5)EXPRESSZ-KAJÁK (3)faar ida (1)Faar Ida (4)farsang (1)fekete retek (1)fertőzés (1)fiatalság (2)finom (10)fogadalom (1)fogyókúra (3)francia (2)friss (14)fánk (1)fáradtság (1)főzni jó (1)főzz (1)főzz magad (72)Főzz magad (1)főzz magd (1)főzés (1)gasztronómia (2)glukonon (1)gratinirozás (1)gyerekek (1)gyomorrontás (1)gyors (9)gyors sütemény (1)gyorsan elkészíthető (1)gyulladás (1)gyulladáscsökkentő (1)gyulladáscsökkentő étrend (1)gyógyít (1)gyógyító gyümölcs (1)gyógyító növény (1)gyógyító zöldség (1)gyümölcs (1)gyümölcslé (1)góc (1)gócfertőzés (1)hazai ízek (1)helyi termék (1)hideg (1)higiénia (1)házi (2)házias (1)hónapos retek (2)hús nélkül (1)húsmentes (1)Húsvét (4)immunerősitő (1)immunrendszer (2)izom (1)joghurt (1)kapor (1)keksz (1)koleszterin (1)kollagén (1)konyha (1)kényszerbetegség (1)kódold át (1)köhögés ellen (1)könnyű ételek (1)külföld (2)laktató (1)lecsó (2)lemondás (1)lencse (1)lendület (1)locsolók (1)lopott percek (1)lugosít (1)magas vérnyomás (1)magnézium (1)mediterrán étrend (2)megbízható (1)megelőzés (2)motiváció (1)máj (1)mák (1)méregtelenít (1)mérsékelt fogyasztása ajánlott (1)NASSOLNIVALÓ (2)nassolnivaló (2)nassolás (1)nem esznek (1)nyaralás (1)nyugodt alvás (1)nyár (1)nátha (2)nátrium-glutamát (1)okosító (1)orrfolyás (1)orthorexia (1)palacsinta (1)paleolit (2)paprika (1)paradicsom (3)pollen (1)pollenallergia (1)prevenció (1)pörkölt (1)recept (1)receptek (5)reggeli (1)saláta (1)sonka (2)sorozat (1)stressz (1)stressz evés (1)stílus (2)szabályok (1)szalagos fánk (1)szezonja van (8)szezonális (12)szezámmag (1)SÜSS MAGAD (1)sárgabarack (1)sós (2)sült (1)süss (1)süss magad (4)sütni (1)sütés (1)sütés nélkül (1)sütőtök (1)tavasz (2)természetes (24)TERÍTÉKEN AZ EGÉSZSÉG (1)teríték (1)terítéken (1)tisztaság (1)tojás (3)torma (1)tudatosság (1)tudásanyag (1)táplálkozás (1)tárkony (1)tízórai (1)töltött paradicsom (1)túlevés (1)túlzásba vitt egészségtudatosság (1)tüsszögés (1)vacsora (1)velő (1)vese (1)vitalizál (1)vitamin (3)vitamin-pótlás (1)vitaminforrás (1)vitaminhiány (1)vitaminok (1)válogat a gyerek (1)változtatás (1)vááltozatos (1)vérszegénység (1)vírusok ellen (1)xilit (1)zeller (1)zöldbab (1)zöldség (1)zöldségek-gyümölcsök (1)zöldséges (4)zöldséges ételek (2)zöldséglé (1)édes (4)édesség (5)éhség (1)életmód (8)életreceptek (8)élettani hatás (1)érdekes (1)étel (1)ételmérgezés (2)étkezéstechnika (1)étvágy (1)íz-kalandozások (3)ízfokozó (1)ízletes (1)óvatos (1)új ízek (1)újhagyma (2)újév (2)ősember (1)őskor (1)ősz (3)ősz.egészséges (1)

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó

blogavatar

ABROSZRAVALÓ - mert főzni jó! Miért? Mert felgyorsultak a mindennapjaink… Mindent rohanva csinálunk… Enni is kapkodva eszünk… Ez is baj, de ennél sokkal nagyobb probléma az, hogy MIT eszünk? Igen. Műkajákat. Gyorsételeket. Vegykonyhai borzalmakat. Hova lettek a régi ízek, a zamatok, a valódi alapanyagokból készült finomságok? Tudom: főzni fárasztó… De hidd el - megéri! Fedezd fel TE is újra az evés igazi örömét, - azt az életérzést, amit nem helyettesíthet a menzakaja.

HTML